Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Výběr šéfa Českých drah: Jen ne širokopásmového krále!

Rychlík Interpanter Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlík Interpanter Českých drah | foto: České dráhy

Minulý týden jsme si připomínali útok islamistických teroristů v USA. Od té doby všem událostem, které nastanou 11. září, lidé chtě nechtě přisuzují zvláštní význam s vážným přesahem do budoucnosti. Loni 11. září byl odvolán generální ředitel Českých drah (ČD) Pavel Krtek. A od tohoto dne se datuje začátek personálního chaosu, který v této státní akciové společnosti trvá více než rok.

Krtek (49) je odborníkem na finance a v čele národního železničního dopravce vydržel úctyhodné čtyři roky. A podniku se pod jeho vedením dařilo a hlavně se mu povedlo v roce 2015 obnovit důvěru ratingové agentury Moody’s v České dráhy a následně o rok později po dvouletém úsilí dosáhnout zvýšení finančního ohodnocení podniku z Baa3, což je nebezpečný okraj propasti do spekulativního pásma, na bezpečný stupeň Baa2. Tuto pozici se podařilo uhájit i v dalších letech.

Krtek byl odvolán bez uvedení důvodu. Prý se tak usnesla dozorčí rada. Nikdo z členů tohoto kontrolního orgánu s ním nehovořil ani před oznámením rozhodnutí, ani po něm. Zajímavá firemní kultura…

Do čela ČD byl hned zvolen Miroslav Kupec (60), zkušený manažer, který na drahách pracuje od roku 2013 a do představenstva se propracoval koncem roku 2016. Jenže jako generální ředitel dlouho ve funkci nevydržel, po devíti měsících byl letos 10. června odvolán. Důvodem byla podle slov mluvčího ČD „ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení“.

„Rozhodnutí dozorčí rady Českých drah odvolat ředitele respektuji. K jeho řízení Českých drah jsem měl výhrady. Následovat bude otevřené výběrové řízení, které doplní představenstvo o dva členy. Předpokládám, že to bude v krátkém čase. Naším cílem jsou stabilní a prosperující České dráhy,“ napsal na Twitter v den odvolání Kupce ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Jenže po odvolání Kupce nastal problém, protože Moody’s 18. června vydala varování před možným snížením ratingu s tím, že České dráhy od září 2018, po odvolání Krtka a následně i Kupce, začaly být řízeny politicky. Agentura Moody’s je konzervativní organizace, chce mít ve vedení ČD za partnery kompetentní manažery s prestižním vzděláním a mezinárodními zkušenostmi, ne funkcionáře, ne politiky, kteří nehovoří cizími jazyky.

Je třeba připomenout, že na Českých drahách, kam patří zisková dcera ČD Cargo (vytváří čtyřicet procent tržby skupiny), pracuje zhruba 23 tisíc lidí a po České poště je druhým největším státním podnikem v zemi. Navíc aktuální dluh podniku se pohybuje kolem 33 miliard korun, převážně půjčených prostřednictvím dluhopisů. Takže není jedno, kdo ČD v budoucnu povede.

Od výše citovaného tweetu ministra dopravy uplynuly více než tři měsíce a České dráhy stále nemají šéfa. Proslýchá se, že výběrová komise má nového ředitele určit už příští týden. Lze jen doufat, že se jím nestane žádný parašutista, po uši zadlužený politicky širokopásmový obědový král bez bezpečnostní prověrky, který bude pracovat pouze v zájmu soukromých finančních skupin a developerů. Takových už v představenstvu ČD bohužel sedělo několik.

Nový šéf podniku totiž hned po nástupu bude muset vybojovat mnoho bitev právě s těmi, kdo chtějí z Českých drah vytáhnout vše, co je hodnotné, a komu je úplně jedno, že na konci bojů národnímu dopravci zůstanou jen problémy, dluhy a vožení lidí zadarmo.

Nastává boj o privatizaci ČD Cargo, boj o osud dcery ČD Telematika, boj o to, od koho se objednají vlaky za desítky miliard, boj o finančně lukrativní opravárenství, boj o miliardové zakázky zabezpečovacího systému ECTS, boj o zbytné pozemky v Praze, v Brně a jinde, boj o poradenské služby a podobně. Proto přejme výběrové komisi hodně štěstí!

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Byt 4+kk, Plzeň, 103 m2
Byt 4+kk, Plzeň, 103 m2

Klatovská třída, Plzeň - Jižní Předměstí
3 150 000 Kč