8. dubna 2009 7:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Lidovci na třísky

Miroslav Kalousek a Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek a Jiří Čunek. | foto: ČTK

PRAHA Souboj mezi Miroslavem Kalouskem a Jiřím Čunkem o podobu příští vlády je soubojem o tvář strany. Leckomu se může zdát, že stranický boss chce především umravnit příliš vzpurného rivala, ale není to tak.

Kalousek u lidovců končí, nemá tudíž žádnou ambici směrem k budoucnosti strany, už nad ní zlomil hůl. Chce ale odejít jako ten, se kterým lidovci drželi slovo, plnili smlouvy a nebyli podrazáci. To je věru těžký úkol pro člověka s Kalouskovou pestrou politickou minulostí. Povolební dohoda s Paroubkem a komunisty je jen smetánkou na hladině plného krajáče.
 
Proti němu se Jiří Čunek snaží co nejdéle zachovat funkční vehikl strany, na kterém by se on a pár bratří a sester opět vyšvihli do sněmovny. Chce navazovat na skvělého taktika Josefa Luxe, jenže má proti němu obrovskou nevýhodu - nemá ani zlomek Luxových schopností.
 
Čunek se snaží trumfnout Kalouska v oboru, v němž nikdy nevynikal, a navíc mu stranu vedle Kalouska štípá i Topolánek. Tenhle boj nebude mít lidoveckého vítěze.
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?