14. července 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Lingvista o Kalouskovi: Řeckořímský zápas přechází ve wrestling

Miroslav Kalousek na jednání poslanecké sněmovny v pátek 13. července. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek na jednání poslanecké sněmovny v pátek 13. července. | foto: ČTK

Namísto toho, aby politici hovořili k věci, uchylují se k osobním invektivám, po skutečných argumentech se nikdo ani neshání. Tak by se zhruba dal shrnout názor předního českého lingvisty Jiřího Krause, které server Lidovky.cz požádal o analýzu posledních veřejných vystoupení Miroslava Kalouska.

"Z toho, co jsme ve středu slyšeli ve sněmovně, vystupuje do popředí obdoba se situacemi, které Karel Čapek vystihl ve svém eseji Desatero figur zápasu perem aneb Příručka písemné polemiky z knížky Marsyas. Aspoň proto by si náš současník měl uvědomit, že doba a lidi se zas tak moc nemění.

ČTĚTE TAKÉ


Názorně se tu projevuje zejména přechod od argumentace ad rem (k věci) k argumentaci ad personam (k osobě). Ostatně i ta věc sama se pořád komplikuje - od obvinění místopředsedkyně sněmovny až k odhalování zákulisí vojenských obchodních transakcí a k dávné politické minulosti stále širšího okruhu zúčastněných.

Protože podrobnou analýzu zmiňovaných někdejších událostí nikdo při ruce nemá a ani mít nemůže (a asi se po ní ani neshání), nastupují místo místo ní subjektivní hodnocení vybíraná podle toho, co se komu v daném okamžiku hodí.

Negativita zasahuje celou společnost

Bohužel, politici sami tím tak podporují hospodskými řečmi šířený názor, že špatní jsou všichni ti nahoře (a v neskonale horším případě představu, že před Listopadem to bylo lepší). Politický kontext sporů vede k tomu, že pozice každého z protagonistů je již předem určena jeho politickou příslušností.

Jiří Kraus

Profesor Jiří Kraus

Prof. PhDr. Jiří Kraus, DrSc. je český jazykovědec, lexikograf, překladatel z ruštiny a profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde působí na Katedře mediálních studií.

Jak ukazuje pan ministr financí, střízlivý, až příliš věcný a málo barvitý hlas paní Parkanové probírající obvinění bod po bodu  nikoho nezaujme. Proto je nutné přitvrdit a přidat na obraznosti, hyperboličnosti, ironii a také vulgaritě. Takže původní spor se z diskuse vytrácí a zdá se, že nikomu o něj už tak moc nejde. (Vina konkrétního člověka ano - ne, poslanecká imunita ano - ne.)

Presumpce neviny mizí, protože do hry vstupují jen lháři, provokatéři, nositelé estébáckých manýr, tupci, podělanci; doslovné záznamy rozhovorů se stávají záznamy komentovanými a mění se podle toho, jak je kdo vykládá - jako žádost o informaci, vyhrožování, osočování aj.

Moderní informační technologie (zejména záznamová technika) vede k tomu, že se setřela hranice mezi veřejným a soukromým, jazykově zdůrazněná kontrastem mezi češtinou spisovnou a nespisovnou. 

V odpovědích ministra Kalouska Lidovým novinách je to spolu s narůstajícími projevy emocionality zvlášť nápadné. Řeckořímský zápas přechází ve wrestling, z diváků se stávají rowdies. A protože jednou z důležitých zpravodajských hodnot je negativita zprávy, zasahuje to celou společnost.

Požadavek na podrobnější analýzu se moc neslučuje s roční dobou, v červenci se nabízí tolik sympatičtějších aktivit."

Jiří Kraus, Lidovky.cz