9. května 2019 1:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Lipová alej připomíná bydliště našeho rodáka

Lipová alej profesora Haši | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lipová alej profesora Haši | foto: ARCHIV RADNICE

KUNOVICE (Zlínský kraj) Nejvýznamnějším rodákem obce Kunovice v okrese Vsetín je profesor Rudolf Haša. Narodil se 1.4.1881 jako syn řídícího učitele na obecné škole. Byl to vysokoškolský profesor na dnešní Mendelově univerzitě, kde se stal hlavním pilířem lesnického oboru i celé vysoké školy.

Na jeho bedrech spočívala hlavní tíha nesmírné organizační a administrativní práce spojené s postupným budováním nově vzniklé školy, ale i se soustavným bojem o zachování její existence.

Na vysoké škole byl třikrát jejím rektorem (v období 1921 až 1946, tedy i během okupace) a dvakrát děkanem lesnického oboru. V roce 1932 se zasloužil o převod lesních pozemků z velkostatku arcibiskupství Olomouckého na obec.

V důchodovém věku žil v rodné obci v usedlosti na Luhu a zemřel 12. dubna 1963. Pohřben je na místním hřbitově v Kunovicích.

V roce 2004 byla založena společnost pro naplnění odkazu profesora Rudolfa Haši, která se podílela na opravě jeho pomníku, jenž je nyní v majetku obce. Spolu s obcí tento spolek spolupořádá organizaci vzpomínkových mší, které se konají vždy při příležitosti kulatého výročí jeho narození. Akce se účastní jak zástupci obce, místních občanů, tak i zástupci okolních obcí, příznivci lesa a myslivosti, ale i zástupci Mendelovy univerzity.

V roce 2010 byla v obci vybudována naučná stezka, která nese jeho jméno. Kolem komunikace k rybníku byla také vysázena lipová alej o počtu 112 ks lip, tedy stejného počtu, jako mělo číslo popisné jeho rodinného domu.

JOSEF HAŠA, starosta obce Kunovice, TOP09

JOSEF HAŠA, starosta obce Kunovice, TOP09

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!