Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Už bez „mužů Listopadu“. Zmizí poslední osobnosti spjaté s revoluční změnou

Miloš Zeman na Letenské pláni 25.11.1989 foto: ČTK

Názor
Čekáte-li na výsledek voleb, jeden se nabízí předem. Otevře se okno do světa bez osobností Listopadu, disidentů či aspoň normalizátory dráždících lidí.
  5:00

Takoví stáli v čele státu 33 let. Ano, i ten, kdo nemá rád Havla, Klause či Zemana, by si měl přiznat, že všichni tři – jakkoliv různí – patří do té kategorie. Už proto, že kdyby listopadu 1989 nebylo, neudělali by politické kariéry.

Sčítání hlasů v prezidentských volbách je rychlé. Kdy se dozvíte, kdo vypadl z boje o Hrad?

Ta situace trvala déle než vliv „mužů 28. října“ na dvacet let první republiky, ale letos skončí. Úřady opustí Miloš Zeman a Pavel Rychetský, poslední osobnosti spjaté s revoluční změnou. Kdysi jsme si mohli myslet, že až tito lidé odejdou, veřejná sféra bude již očištěna o relikty minulosti. Prezidentská kampaň ukázala, že tomu tak není, a ukázala i nešvary nové.

Možná těch 33 let prostě nestačilo. Možná si budeme muset počkat na starozákonní odstup 40 let. Tak dlouho museli jít z egyptského otroctví Izraelité, než se zbavili mentality nesvobody. Ale i když se společnost zbaví mentality nesvobody, zjistí, že do ráje je daleko.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.