Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyžování na dusíku

Názory

  9:04
Lyžování musí jít za lidmi, hájí pořádání závodů ve městech jejich organizátoři. Jeden takový podnik série Tour de Ski včera zažilo i pražské Výstaviště.

Běžci na lyžích se proháněli v těsné blízkosti vyhořelého křídla Průmyslového paláce. foto: Lidové noviny

Byl to bizarní pohled: vedle vyhořelého křídla Průmyslového paláce se proháněli lyžaři na umělém sněhu z kapalného dusíku, jehož výroba stála zhruba dva miliony korun. Většina z nich na městské závody nadává právě kvůli nekvalitnímu „sněhu“, ale co mají dělat? Bafuňáři to prostě vidí jinak.

„Buď tady nebudeme mít žádný závod a ušetříme, nebo tady bude světové lyžování a bude to něco stát,“ prohlásila Kateřina Neumannová, která se na organizaci pražského závodu podílela. Ano, ať to stojí co to stojí.

Neumannová v tomto případě velmi dobře ví, o čem mluví. Coby šéfka organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování, které bude v únoru hostit Liberec, se na štědré finanční injekce od Topolánkovy vlády může vždy stoprocentně spolehnout. Neumannová a další lyžařští funkcionáři už ale jaksi zapomínají zdůvodnit, proč právě jejich sport by měl být uměle vyživován; ať už sponzorskými penězi, anebo - což je horší - vládními dotacemi.

Špičkový běh na lyžích, odehrávající se v šedých městských kulisách, je přesně jako ten „sníh“, s nímž lyžaři zápolí: umělý, drahý a ve své podstatě zbytečný. Stěhování do měst ho nezachrání.

Pokud si na sebe lyžování nedokáže vydělat samo a pokud ho přírodní podmínky „vytlačují“ do vyšších poloh (kam ale ze své přirozenosti patří!), musí se tomu přizpůsobit - a ne obsazovat města. Nebo žebrat o peníze na kapalný dusík.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat