Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACH: Piráti plují pod špatnými barvami

Aktivisté a členové Pirátské strany protestovali proti chystané směrnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté a členové Pirátské strany protestovali proti chystané směrnici. | foto: ČTK

Internetoví aktivisté hodlají v neděli 26. 8. 2018 přenést boj proti kulturní rozmanitosti a pluralitě médií do ulic evropských měst. O dalším osudu směrnice o autorském právu bude na svém hlasování dne 12. září 2018 rozhodovat Evropský parlament. Rozhodne tak buď ve prospěch, nebo proti vzkvétající a inovativní kulturní a mediální scéně v Evropské unii.

Své hlasy proti zlepšení autorské ochrany interpretů, skladatelů, producentů filmového nebo televizního obsahu, ale také proti všem vydavatelům a nakladatelům, halasně vyjadřují Piráti po celé Evropě již dnes. Vědomě tak nadále podporují zájmy technologických gigantů - společností Google, Facebook a dalších digitálních platforem.

V době těsně před hlasováním vyzvala Pirátská strana internetové aktivisty, aby po předchozím hromadném rozesílání emailových výzev všem poslancům, ke kterému došlo v červenci, se nyní zúčastnili v neděli 26. 8. 2018 dalších protestů proti takzvané „online cenzuře“ v ulicích měst.

Veškerá obvinění a účelový výklad navrhované směrnice Piráty a dalšími kritiky je však prokazatelně nepravdivý, neboť nově navržená evropská pravidla mají přesně opačný cíl. Reforma, kterou pečlivě zvážila Evropská komise a Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu, usiluje o nastolení rovnováhy mezi zájmy všech stran zapojených do hodnotového řetězce na internetu. Zcela oprávněně by mělo dojít k posílení právní ochrany tvůrců, a tím i k podpoře kulturní rozmanitosti v rámci celé Evropské unie.

Nositelům autorských práv bude umožněno prosazovat jejich práva vůči internetovým gigantům. Ve skutečnosti sice jde o nemalé finanční prostředky z online inzerce, ale legislativní návrh přitom žádným způsobem negativně neovlivní individuální uživatele na internetu. Ochrana autorských práv spojená s možností výběru oprávněné náhradní odměny za vytvořený obsah podpoří další inovace a zajistí potřebné dlouhodobé investice do kulturního a mediálního sektoru. Směrnice tedy zajistí, že řada fantastických děl, které všichni rádi vidíme, slyšíme, čteme a používáme online, bude existovat i nadále. Cílem směrnice přitom je do budoucna omezit další prosazování a šíření „fake news“ na úkor vzniku důvěryhodného a kvalitního obsahu.

Aktuální svolávání demonstrantů je výzvou k protestům na zcela špatném místě. Nejsou to tvůrci, kteří ohrožují svobodu názorů a tvůrčí rozmanitost v online prostředí. Jedná se o digitální společnosti, které mají dominantní postavení na trhu a které svými podmínkami užívání jejich služeb stanovují práva a povinnosti svým uživatelům. Tvůrcům přitom v mnoha případech vznikají škody, ale samy digitální platformy vytváří značné zisky. Jedná však o příjmy, které jsou umožněny na základě nákladů, které nesou tvůrci a autoři obsahu.

Hodnota kreativního obsahu v online prostředí není dostatečně oceňována. Řada profesních asociací, sdružení a institucí kulturního a mediálního sektoru z celého kontinentu podpořila výzvu k tomu, aby byla po dvou letech konečně modernizována autorská práva v Evropské unii. Stávající kompromisní návrhy v Evropském parlamentu představují spolehlivý pracovní základ pro nadcházející dosažení souladu s členskými státy a Komisí. Spravedlivý a vyrovnaný legislativní rámec je naprosto nezbytný předpoklad k tomu, aby všichni aktéři v kulturním, kreativním a mediálním odvětví - autoři, umělci a další podnikatelé - mohli posunout jednotný digitální trh v Evropě kupředu směrem k digitální transformaci.

Autor je výkonný ředitel Unie vydavatelů.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!