Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Američané chystají dovozní daň

Názory

  13:06
Praha - Ti, kdo se obávali přílišného vlivu Ruska na administrativu Donalda Trumpa, si dnes ráno poněkud oddychli, když byl Trumpův hlavní poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn donucen rezignovat poté, co neříkal pravdu o svém rozhovoru s ruským velvyslancem. Pozice spíše protiruských jestřábů a generálů mírně posílí.

Walmart (ilustrační foto) foto: Reuters

Zase ale vyšly najevo jiné Trumpovy plány, které skutečně znepokojují americké obchodní partnery, například v Evropě.

Informuje o tom deník Financial Times. Amerika se totiž chystá zavést 20procentní dovozní daň. Na vývoz se přitom žádná daň vztahovat nebude. EK už začala přípravy na gigantickou právní bitvu u Světové obchodní organizace, protože tento americký projekt se neslučuje s pravidly EU. V Americe se už rozhořela bitva mezi lobbisty pracujícími například pro firmu Boeing nebo General Electric a lobbisty pracujícími pro firmy, které hodně dovážejí, jako je třeba Walmart.

Američané argumentují tím, že se nacházejí v nevýhodné pozici, protože v jejich zemi se nepoužívá DPH. Tvrdí, že si jejich partneři nárokují při vývozu vratku DPH. To ovšem Američané věděli dávno, když se dojednávala společná pravidla WTO.

...

The New York Times přinesly minulý týden článek o tom, proč se Japonsku zatím přesvědčivě daří vyhýbat se vlně populismu, která hýbe západním světem. Máme pravicové populisty jako Donald Trump, Marine Le Penová nebo Naréndra Módí, levicové populisty, jako je Bernie Sanders, Alexis Tsipras, Jeremy Corbyn či Pablo Iglesias. Mainstreamoví politici oslabují v důsledku toho, že lidé jsou nespokojeni s elitami, které společnosti vedou. Nic takového se neděje v Japonsku.

Tamější premiér Šinzó Abe je přitom ztělesněním establishmentu, či dokonce dynastického systému. Jeho otec byl ministrem zahraničí, jeho dědeček i prastrýc byli premiéry. A přesto po dlouhých letech vládnutí jeho práci stále schvaluje více než polovina Japonců.

Proč nedůvěra eroduje politický mainstream na Západě, a ne v Japonsku? Jedna odpověď je, že Japonsko určitou zkušenost s levicovým populismem má. V roce 2009 si Japonci protestně zvolili Demokratickou stranu Japonska jako vzdor proti padesátileté vládě liberální demokracie, ale neudělali s touto vládou socialistů dobrou zkušenost, její plány se ukázaly jako nerealistické.

Článek poukazuje také na to, že Japonsko je homogenní společnost, která prakticky nepřijímá žádné migranty, což ale bude pro její ekonomický rozvoj z demografických důvodů do budoucna spíše brzda.

Za sebe bych doplnil, že Japonsko se potýká s více než dvěma dekádami ekonomické stagnace a deflace, o to je trpělivost tamějšího obyvatelstva obdivuhodnější.

...

Z téhož listu stojí za ocitování článek o tom, jak důležité jsou vazby Stephena K. Bannona, Trumpova šéfporadce, na konzervativní kruhy ve Vatikánu, především na arcikonzervativního kardinála Raymonda Burka, který je otevřeným kritikem současného papeže Františka. Oba sdílí názor na islám, který chápou jako sílu, která ohrožuje Západ, oslabený erozí křesťanských hodnot.

Ačkoli je Trump dvakrát rozvedený, lidé jako Raymond Burke k němu vzhlíží jako k člověku, který dokáže zastavit neblahé směřování Západu.

...

Server Eurointelligence.com uvádí, že většina voličů francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona jsou městští voliči, liberální a konzervativní. Server se táže, zda se bude ve Francii opakovat scénář brexitu či zvolení Trumpa. Venkov a malá města proti velkým městům.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...