Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Brusel si myslí, že se má s brexitem pohnout

Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker foto: Reuters

PRAHA - Komentátor Financial Times Wolfgang Münchau je přesvědčen, že v Bruselu se věří, že už je čas s brexitem pohnout. Lídři EU sice chtějí minimalizovat disrupce spojené s brexitem, ale také se chtějí koncentrovat na jiné, naléhavější věci.
  13:00

Tři různé dopisy britské vlády nejsou podle Münchaua moc důležité. EU skoro určitě nějakým způsobem prodlouží brexitovou uzávěrku – bez ohledu na tři dopisy odeslané do Bruselu, které si odporují.

Pozice většiny evropských lídrů se za poslední půlrok podstatně posunula. Tehdy ještě většina evropských lídrů nějakým způsobem sympatizovala, nebo se dokonce spojovala se zastánci setrvání Británie v EU. Ztratili tehdy důvěru v premiérku Theresu Mayovou – poté, co ta opakovaně prohrála hlasování o brexitové smlouvě v parlamentu. A jejich očekávání spojená s Borisem Johnsonem byla ještě nižší.

Jenže Johnson se nakonec blíží většině, kterou potřebuje.

Varianta s tvrdým brexitem na konci října není úplně vyloučená, ale dva pravděpodobné scénáře jsou jiné. Pokud britský parlament odsouhlasí dohodu, bude EU souhlasit s krátkým technickým prodloužením, tj. v řádu týdnů – tak aby mohla proběhnout ratifikace smlouvy v Evropském parlamentu.

Pokud britský parlament smlouvu odmítne, Evropská rada požádá Británii, aby jasně vykreslila budoucí politický scénář, což bude podmínkou udělení extenze. V britském parlamentu není většina pro druhé, opakované referendum. Takže zbývají nové volby. Z pohledu EU se to jeví jako docela přímočaré. Johnson se také chce vyhnout brexitu bez dohody – navzdory tomu, co říká veřejně – a zájmy EU a zájmy Johnsona jsou spojeny víc, než se zdá.

Co je důvodem posunu názoru Bruselu? Vidí zkrátka Johnsona jako velké zvíře britské politiky. Budou s ním coby politickým spojencem potřebovat vyjít, brexit nebrexit.

Druhým důvodem je, že Německo se kvůli obchodním válkám a nejistotám nachází na pokraji recese. Kdyby došlo k tvrdému brexitu, z průmyslové recese se stane recese opravdová. Angela Merkelová dá proto přednost jakékoli nepříliš povedené či nedokonalé dohodě před žádnou dohodou.

I Donald Tusk už vzdal svou podporu opakování referenda.

A EU má taky jiné starosti. Turecká invaze v Sýrii, potřeba koherentní politiky ve věci Číny, obchodní války, odmítnutí francouzské kandidátky do Evropské komise a mnoho dalších věcí. Brexit není jediná hra, o kterou se tu hraje.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč