Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Citigroup věští Číně recesi

Názory

  13:44
Čína sklouzává do recese a její politické vedení nebude schopno jednat dostatečně rychle, aby se vyhnulo velkému zpomalení.
Čínský juan a americký dolar.

Čínský juan a americký dolar. foto: Shutterstock

Čína nebude schopna připravit dostatečně rychle rozsáhlé fiskální stimuly, řekl ¨ve čtvrtek hlavní ekonom Citigroup Willem Buiter, dříve externí člen rady Bank of England, tedy britské centrální banky.

Pro něj se rovná roční oficiální čínský růst 4 procenta HDP recesi, s ohledem na nepřesné oficiální statistiky čínské vlády.

Čína potřebuje rozsáhlý fiskální stimul orientovaný na spotřebu a monetizaci státního dluhu tamější centrální bankou. Buiter se domnívá, že přestože si to ekonomika jasně žádá, čínské vedení na to není připraveno.

Čína počítá letos s růstem kolem 7 procent, podle Buitera to bude maximálně 4,5 procenta.

Čínské vedení nakonec zareaguje, ale zareaguje pozdě na to, aby se dokázalo vyhnout recesi. Světovou ekonomiku to stáhne k růstu okolo dvou procent, což se vlastně podle Buitera rovná globální recesi.

Prudký nárůst čínské burzy (šanghajský index se zdvojnásobil během jednoho roku) a následný výprodej, který vymazal pět bilionů (pro jistotu zdůrazňuji – trillions) dolarů tržní hodnoty, prý dokládá nekompetentnost čínských autorit jako manažerů globální ekonomiky.

Dodejme, že reputace Citigroup je v poslední době z hlediska predikcí relativně úctyhodná, protože jedině tato instituce předpověděla pád cen ropy, i když samozřejmě v mírnějším rozsahu.

Peking může podle Andyho Mukherjeeho na Reuters Breakingviews ohýbat zákony ekonomie, ale nemůže je rozbít.

Čína se potácí mezi třemi cíli, kterým ekonomové říkají „impossible trinity“ čili nemožná či neuskutečnitelná trojice politik či cílů. Jsou to nízké úroky, stabilní měna a rozumně liberální kapitálové toky. Můžete mít vždycky jenom dvě věci z této trojice.

Teorie říká, že je nemožné kontrolovat najednou měnovou politiku, kurz a zároveň nechat svobodně proudit kapitál.

Čínské autority mají na výběr jen velice málo. Když budou držet úroky nízko a zároveň udržovat slib svého premiéra, že měna bude stabilní, pak budou muset přijít restrikce kapitálových toků.

Jenže jakékoli restrikce kapitálových toků Číně znemožní zařadit svoji „lidovou měnu“ do elitního koše či kvazielitního klubu rezervních měn, které spravuje MMF.

Obnova čínského ekonomického růstu by mohla zvrátit odliv kapitálu, jenže na růst to moc nevypadá. Globální ekonomika je slabá a Čína se potýká s dvojitým problémem excesivní kapacity a excesivního dluhu. Jediná čínská naděje je, že americký Fed zatím vzhledem k neklidu na světových trzích úroky nezvedne. Čína může stabilitu své měny bránit tím, že bude postupně prodávat své masivní devizové rezervy, které činí úctyhodných 3,65 bilionu (trillions) dolarů.

To jistě na nějakou dobu pomůže, ale na důvěryhodnosti to nepřidá. Pokud se kapitálový odtok stane sebenaplňujícím proroctvím, ani čínské rezervy stačit nebudou.

Další zajímavé zpravodajství na Bloombergu upozorňuje, že odliv investic z nových trhů dosahuje pouze za uplynulý týden tempa srovnatelného s tím, co se dělo první týden po pádu Lehman Brothers v roce 2008.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.