Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Co vědí ekonomové o migraci? Málo

USA

  14:05
PRAHA - Ekonomové ze švýcarské banky Credit Suisse. Začínají krátkodobými benefity. Letošní ztrojnásobení migrační vlny do eurozóny (až na dva miliony lidí) povzbudí poptávku. Extra peníze, které vlády utratí za ubytování uprchlíků, za stravu a vzdělání se přidávají k celkové spotřebě a zvyšují celkový ekonomický výstup. Může se jednat až o 0,3 procenta HDP eurozóny.

Tři syrští muži po náročné cestě foto: Reuters

Podle Edwarda Hadase si mnozí ekonomové myslí, že je současná vlna migrace do Evropy po všech stránkách pozitivní.

Dlouhodobá očekávání jsou pro CSFB ještě pozitivnější. „Celkový efekt velkého množství migrantů pro veřejné finance eurozóny, důchody, demografii i potenciální růst by měl zůstat pozitivní.“ K podobným závěrům dochází organizace OECD, podle které mohou být migranti celkově „hodnotní přispěvatelé k ekonomickému i sociálnímu zdraví společnosti“.

Hlavní argument je jasný. Kvůli dekádám slabé porodnosti má Evropa relativně málo energických mladých lidí. Díky migraci jsou ti mladí tady. Jejich práce zvýší HDP, jejich daně vyrovnají rozpočty a jejich úspory budou financovat penze.

MACHÁČEK: Řeší si Němci opravdu demografický problém?

Jediná obava je (Holger Schmieding z Berenberg Bank), že se imigranti a jejich děti nebudou dobře integrovat do společnosti, což je ale paradoxně to podstatné.

Potíž je podle Hadase v tom, že analýza zaměřená na HDP a demografii je vlastně nepodstatná, kromě úzkého světa finančních trhů. Žádné číslo nezachytí, jak migrace ve skutečnosti mění ekonomický život populace – práci, bydlení, nakupování, městský život apod.

Jak by měli ekonomové odpovědět těm, kdo mají z migrace úzkost? Mohli by začít tím, že budou mlčet, protože o celkových efektech migrace skoro nic nevědí. Nevědí nic o tom, jak kombinovat kultury. Nevědí nic o tom, jak a do jaké míry by měli pomáhat lidé žijící v komfortu lidem žijícím v nebezpečí a chudobě. Ekonomové by měli přiznat, že migrace představuje jak kompliment sociálním státům, tak jejich ohrožení. Když se před sto lety a dříve valili migranti do USA, neobdrželi skoro žádnou pomoc od vlády.

S Německem mají migranti asi pravdu

Nyní chtějí migranti do Německa částečně proto, že mají důvěru, že jim pomohou tamější školy, nemocnice, plánovači a další orgány moderních vlád.

V případě Německa mají migranti asi pravdu. Země je dostatečně organizovaná, bohatá a rozhodnutá podporovat generózní „vítací kulturu“. Pro země jako Řecko nebo Maďarsko je to těžší.

Hlavní ekonomická lekce z této migrační krize spočívá v tom, že politické hranice národních států stále určují ekonomickou agendu. Nevykládejte uprchlíkům nic o globalizaci nebo neomezené moci nadnárodních korporací.

...

Petr Zídek ve své pravidelné rubrice Archiv, kterou píše pro tištěné LN (není zdarma na internetu), vyslovil obavu, že se „u Damašku bojuje za Prahu“.

V textu se praví: „Rusko otevřelo v Sýrii druhou frontu proti Západu. Bez Putina není žádný mír v Sýrii myslitelný. Bez míru v Sýrii budou statisíce uprchlíků nadále destabilizovat Evropu. Což se Moskvě jistě hodí: kdo by se v destabilizované Evropě staral o Ukrajinu?“

Obavy z ruského angažmá v Sýrii se Zídkem sdílím. Scénář, kterého se bojí Zídek, je ale pouze jeden z možných. Druhá varianta je, že Rusko myslí své angažmá v Sýrii vážně, opravdu doufá v nějakou spolupráci s USA, opravdu chce participovat na nalezení

MACHÁČEK: Česká televize – Zemanovize

mírového řešení.

Potíž je v tom, že časem za to Rusko bude něco chtít: zrušení sankcí, volnější ruku v otázce Ukrajiny, zelenou svým plánům na zvýšení energetické závislosti Evropy na Rusku apod.

V posledních dnech lze zaznamenat v západním tisku nárůst komentářů, které vyzývají k uzavření nějaké koalice s Putinem.

Rusko s USA může spolupracovat

Gideon Rachman ve FT napsal, že je třeba uzavřít kompromis a jednat s Asadem. Svým způsobem se Putina ve věci Sýrie zastává i Richard Haas v dnešních Financial Times, podle kterého Putin jen přirozeně využívá vakua, jež způsobil Obama tím, že nemá strategii, jak konflikt v Sýrii ukončit.

K podobnému závěru dochází Josh Cohen, který vyzývá Obamu, aby začal s Putinem spolupracovat, protože jeho strategie vycvičit a vybavit syrské prodemokratické rebely evidentně selhala.

USA a Rusko prý mohou spolupracovat v mnoha jiných oblastech od Íránu po klimatické změny.

K začlenění Ruska do řešení světových problémů vyzval italský premiér Matteo Renzi.

Takže uvidíme. Zídkův scénář, že Rusko chce jenom destabilizovat, má také něco do sebe. Rusko není ochotné účastnit se pozemní operace, ruští vojáci také nejsou nadšeniz toho, že by měli někde v poušti pokládat životy. A Rusko je v ekonomické krizi a nemůže si dovolit nákladnou válku.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...