Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHÁČEK: Migrační proud byl zneužit teroristy. Útoky mířily na cíle, které muslimové nesnášejí

Oběti pátečního teroristického útoku v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti pátečního teroristického útoku v Paříži | foto: Reuters

PRAHA Kdo se podíval na české sociální sítě brzy po pařížských útocích, nemohl si jaksi nevšimnout, že mají všichni jasno v tom, jak to bylo, dříve než pařížská policie.

Tábor „sluníčkářů“ dopředu věděl, že neútočil nikdo z uprchlíků ani maskovaných uprchlíků, ale pouze francouzští občané, tzv.druhá a třetí generace migrantů z Magrebu. Protiuprchlický tábor měl jasno v tom, že to byli uprchlíci či za ně maskovaní teroristé, případně v tom, že jsou všichni muslimové stejní. Není někdy lepší chvíli mlčet a počkat si na fakta?

Z toho, co zatím víme, to vypadá na mix obojího. Část útočníků se maskovala jako uprchlíci a podstoupila balkánskou cestu, část měla falešný turecký pas, byli tu i francouzští občan, a také pomocníci z Belgie, která má mimochodem největší počet vlastních občanů bojujících v řadách ISIS.

Pro autentické uprchlíky to není dobrá zpráva. Potvrdilo se, že migrační proud byl opravdu zneužit teroristy, následovat bude nepochybně rychlé zpřísnění uvolněných procedur a ochlazení vítací kultury.

Hrozba rozpadu Schengenu se zvýšila. Lze čekat, že Francie zavede hraniční kontroly, hrozí, že se pomalu stanou normou. Proces rozložení Schengenu bude postupný, již teď je ale zřejmý. Státy jako Česká republika musí dále zdůrazňovat společnou ochranu Schengenu a její akutní zavedení.

Útoky nebyly náhodné, mířily na cíle, na aktivity, které radikální muslimové nesnašejí: v barech se pije zakázaný alkohol, koncerty i hudba jsou také zakázány, stejně tak sport.

Zajímavé téma, je jak rychlá je v dnešním světě on-linová radikalizace. Podle odborníků se dnes lidé radikalizují k násilí přes internet v řádu dní i hodin. Když si toho nevšimne rodina ani přátelé, jak si toho mají všimnout autority? Tajné služby musí rychle vymyslet nové přístupy. Francie zažila sebevražedný útok vlastního občana vůbec poprvé.

Pomohlo by zničení ISIS? Nebo bude extremistům stačit, že vždy budou mít nějaký „mentální kalifát“, nějakou síť? Skutečnost, že existuje vlastní území a zázemí teroristů v podobě státu je prý podle expertů pro jejich současné úspěchy klíčová.

Pravděpodobnost pozemního útoku na ISIS se ale moc nezvýšila. Američané si to zjevně zatím vyhodnocují tak, že si nejsou jisti tím, co bude výsledkem a proto se jim do něčeho takového nechce. Západ bez USA k tomu asi nemá zatím sílu a odhodlání. NATO bude jistě jednat, zda dojde k pozemní ofenzivě není jisté.

Umírnění muslimové v Evropě musí být ve svém zájmu daleko aktivnější v odsuzování podobných počinů a akcí. Prohlášení sice vydali, ale měli by i vyjít do ulic.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!