Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Dva rozdílné pohledy na Německo

Názory

  13:36
Praha - Podle amerického ekonoma Jeffreyho Sachse a jeho článku pro Project Syndicate si přátelé Německa oddychli, když zjistili, že němečtí sociální a křesťanští demokraté nalezli novou ochotu jednat o velké koalici.

Kancléřka Angela Merkelová se v sobotu jasně postavila proti možnosti, že by se v Německu konaly předčasné volby. foto: Reuters

Zmíněný text najdete zde. Svět prý potřebuje silné a dopředu vzhlížející Německo v dynamické Evropské unii. Původní rozhodnutí SDP odejít do opozice lze chápat jako upřímné a strategicky rozumné, jenže…

V USA vládne podle Sachse psychicky labilní prezident a plutokratický kabinet. Evropa čelí mnoha ekonomickým, sociálním, politickým a institucionálním krizím najednou. Čína je naproti tomu dynamická, hledí ven a EU se musí chopit iniciativy a zahájit s Čínou konstruktivní partnerství.

Doba je kritická a Německo musí poskytnout Evropě vizi, stabilitu a globální leadership. Evropa se musí stát opravdovým partnerem Ameriky a Číny v globálních věcech.

Velká koalice v Německu musí prý pomoci Evropu vést. Francouzský prezident nabídl některé důležité myšlenky: evropského ministra financí, společné dluhopisy a evropský investiční program, daň z finančních transakcí, jež zajistí prostředky na pomoc Africe, která je v evropském strategickém zájmu. Evropa se musí dohodnout na daňové harmonizaci dříve, než USA zahájí globální „závod ke dnu“ v danění korporací.

Pokud bude mít CDU kancléřství, měli by sociální demokraté podle Sachse dostat ministerstvo financí.

Článek se mi zdá takový pozitivně budovatelský. Jen několik poznámek. Francouzský prezident Macron se zrovna s Čínou moc paktovat nebude, chce před ní naopak Evropu chránit a svým způsobem se v tomto jediném podobá Trumpovi. Nové daně Evropu určitě zrovna nenakopnou, o společných dluhopisech Macron ve svém evropském projevu nemluvil. A jestli se Němci nakonec dohodnou na velké koalici, udělají to kvůli sobě, a ne kvůli zodpovědnosti za svět, kterou na ně Sachs klade.

Úplně jiný názor prezentuje na Project Syndicate Hans-Werner Sinn. Podle něj v tuto chvíli nejlepší řešení pro Německo představuje menšinová vláda. Sinn si to myslí právě proto, že nefandí přesně těm ideálům, pro něž pléduje Jeffrey Sachs.

Menšinová vláda dostane podle Sinna Angelu Merkelovou pod větší kontrolu Bundestagu, a ta si tak už nebude moci dělat, co chce, jako tomu bylo tolikrát v minulosti, a bude moci lépe odolávat integračním nápadům francouzského prezidenta Macrona. Bundestag se stane opravdovým centrem německé politické moci a politické debaty a o každém tématu bude muset kancléřka vyjednávat se všemi frakcemi.

Už se tak prý nebude opakovat situace z května roku 2010, kdy kancléřka prý byla přinucena francouzským triumvirátem (předseda ECB J. C. Trichet, šéf MMF Dominique Strauss-Kahn a prezident Nicolas Sarkozy) k porušení maastrichtských kritérií a k záchrannému balíčku pro řecké zahraniční věřitele, tedy především francouzské banky. Podobné to bylo s ukvapeným německým odklonem od jádra, což je věc, která vede k poškození německé průmyslové základny. Jednostranné otevření dveří 1,5 milionu migrantů zatížilo německý sociální stát, podpořilo brexit a postavilo celou východní Evropu proti Německu.

Podobné věci by podle Sinna menšinová vláda neumožnila.

Naše poznámka: Poválečné Německo menšinovou vládu nikdy nemělo, ale vyjednávání koalic ad hoc představuje obrovskou nejistotu a asi by vedlo k předčasným volbám. Něco jiného je pokus o stabilnější toleranci menšinové vlády opírající se o předjednanou podporu v určitých tématech.

Čtenáře Monitoru JM i Lidových novin laskavě upozorňuji na knížku Na tříkolce mezi tanky, která přináší výběr z mých textů z posledních pěti let i delší životopisný rozhovor se mnou z pera novinářky Anastázie Harris. Objednat ji lze zde.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!

Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...