Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Francouzská prázdninová revoluce se zatím nerýsuje

USA

  13:07
Corinne Maierová píše ve Financial Times, že mít deset týdnů prázdnin je něco, co zní třeba pro amerického dělníka zcela nereálně. Ale francouzský energetický obr EDF zaměstnává desetisíce lidí, kteří mají přesně na tohle nárok.

Francie foto: Christinne MuschiReuters

Nyní se energetický obr snaží přimět zaměstnance, aby akceptovali pouze rozumných 27 dní prázdnin, a výměnou za to jim nabízí jednorázovou kompenzaci ve výši 10 000 eur.

Ředitel strategie v EDF Philippe Torrion tvrdí: „Musíme držet krok se světem.“ Většina francouzských firem ale se světem držet krok nehodlá a nabízí dva měsíce prázdnin jako standard. Krom toho by většina Francouzů dovolenou za finanční bonus nikdy nevyměnila.

Francouzi milují prázdniny. Vyjma turistického sektoru v sprnu skoro nikdo nepracuje a francouzští zaměstnanci si rádi prázdninami „přemosťují“ i květnové státní svátky: 1.května, 8. května, 14. května a 25. května.

Ve skutečnosti v moderní Francii existuje versaillský systém: aristokraté dneška jsou lidé se stálým pracovním místem. Těch je však v dnešní Francii menšina. Osmdesát procent nově přijatých zaměstnanců pracuje na časově omezený kontrakt, kde žádná privilegia neexistují. To je nástroj, který francouzským firmám jakžtakž umožňuje obstát v globální konkurenci.

Revoluce proti vládnoucí elitě jako v roce 1789 se ale zatím nerýsuje.

V témže listě píše Edward Luce o „americkém socialismu“. Levicoví politici jsou podle něj na ústupu všude v západním světě. Výjimku tvoří právě USA. Tak například Bernie Sanders, velice levicový demokratický senátor za stát Vermont, má jako prezidentský kandidát asi 15 procent podpory demokratických voličů. Nemá šanci ohrozit Hillary Clintonovou, ale posouvá ji doleva.

Nikdo samozřejmě nechce znárodňovat americkou ekonomiku. Na americké standardy jsou ale jeho návrhy dosti radikální. Chce zdravotnictví jako v Kanadě, chce zakázat školné, chce zakázat velké peníze v americké politice, chce placené prázdniny a zvýšení sociálních výdajů a rozbití velkých bank na Wall Street.

Autor článku poskytuje jisté vysvětlení. Ještě v roce 2008 se 63 procent občanů identifikovalo jako „vyšší střední třída nebo střední třída“. To číslo se od té doby snížilo na 51 procent. Mezitím vzrostl počet Američanů, kteří se sami klasifikují jako „dělnická nebo nižší třída“. Podíl Američanů, kteří se klasifikují jako „vyšší třída“, činí jedno procento.

Nemá jistě smysl věštit rudou záři nad Amerikou. Ve skutečnosti nemá Sandersova agenda zatím žádnou šanci na uplatnění v praxi americké politiky. Nicméně nástup socialistické levice je v USA stejně zřetelný jako nástup Tea Party na straně republikánů. Politologové až dosud mluvili o asymetrické polarizaci, čímž se mínilo, že republikáni se posunují doprava více než demokraté doleva. To se teď mění.

Leonid Beršidskij na Bloombergu navrhuje, aby se místa pro světový šampionát ve fotbale dražila. Vyhrát by měl ten, kdo nabídne nejvíc. Kdo vyhrál minule, nesmí vyhrát dalších dvacet let. Pravidlo by nediskriminovalo chudší země, protože by měly právo spojovat se dohromady.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).