Jiné názory jsou ostrakizovány, vyháněny, kádrovány, netolerovány. Lidé přímo odsuzováni. Jeden týden je to Greta, další týden Gott, příští týden to bude zase něco jiného. Klidně si mne odeberte z přátel, volají novodobí facebookoví „hrdinové“ a sami hystericky škrtají v řadách svých virtuálních přátel. Nechcete všichni na chvíli vypnout internet a zajít si třeba v klidu na procházku? Skutečný svět a život je jinde. Nebo už ne?
Co se Karla Gotta – ale vlastně kohokoli – týče, ne nadarmo se říkávalo, „o mrtvých jen dobře“. Kdo je takový hrdina a průkopník v odsuzování právě zemřelých, ať – jak napsal jeden kamarád – zazvoní na Bertramce a jde to říci jeho nezletilým dcerám do tváře.
Samozřejmě že polarizaci přiživilo už široké rozšíření internetu, zlo sociálních sítí ale svět definitivně rozdělilo na černý a bílý. A protože na sítích je skoro každý, přenáší se tato polarizace i do médií a zpět do politiky, a tak se to celé vzájemně živí a přiživuje.
V těchto dnech se to týká třeba i brexitu. Text, který má ještě nadhled a odstup, aby člověk pohledal. Kdo je proti brexitu a nemá rád Borise Johnsona, tomu je přece jasné, že Johnson chce jen vyprovokovat EU k odmítnutí svých návrhů, aby mohl uskutečnit svůj vysněný tvrdý brexit.
Pro ten druhý tábor platí, že Johnson preferuje dohodu s EU, a pokud požádá o prodloužení, pak jen s tím, že se s EU dohodne, že souhlas prodloužením bude podmíněn novými volbami, protože v těch jako jasný zastánce brexitu vyhraje.
Možná je to úplně jinak a realita je mnohem prozaičtější. Johnson nemá žádný geniální plán ani nemá nic promyšleno dopředu, protože stejně jako my teprve sám přemýšlí, co udělá. O prodloužení asi nakonec nějak požádá, protože zákon dodržet prostě musí.
Žádný geniální plán, jak na nový Johnsonův návrh brexitové dohody s EU odpovědět, ovšem v tuto chvíli nemá ani EU27. Jednotlivé státy si to teprve rozmyslí, prostudují a zaujmou společnou pozici. Na obou stranách jsou normální smrtelníci, kteří v tuhle chvíli ještě nemají žádnou jasnou vizi. Může se uskutečnit nějaký rozumný kompromis – a také se mohou stát fatální a nenapravitelné chyby. Možné je zkrátka všechno. Takový je totiž skutečný život mimo sociální sítě.
Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.