Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Je Německo na ústupu a zranitelné?

Názory

  13:26
PRAHA - Evropská sekce předběžného koaličního programu budoucí velké koalice nebudí v Německu příliš velkou pozornost. Vcelku se má za to, že jakékoli koketerie s rozpočtem pro eurozónu budou vetovány státy jako Nizozemsko, Dánsko nebo Rakousko, takže Angela Merkelová může partnerům v SPD slíbit cokoli, ale dobře ví, že to ze stolu v rámci EU smete někdo jiný.

Německá kancléřka Angela Merkelová foto: Reuters

Výjimkou je například bývalý člen rady Evropské centrální banky (ECB) za Německo a bývalý hlavní ekonom ECB Otmar Issing, který se v evropské sekci programu vymezil v dnešním deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podle Issinga je Německo vnímáno jako někdo, kdo nemá koncept, jak by se Evropa mohla rozvíjet, to se týká především vnitroněmecké debaty. Tradiční ordoliberální myšlení je v Německu na ústupu a Německo je prý zranitelné kvůli problematickým myšlenkám francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Ohledně společné fiskální kapacity pro eurozónu Issing konstatuje, že se všichni zabývají asymetrickými šoky, ale většina šoků, které jsme zažili, jako finanční či ropná krize, je perfektně symetrická: „Ukažte mi nějaký členský stát, který byl či je v problémech nevinně.“

Přesunout záchranný val ESM z mezivládní do unijní instituce a pod Evropskou komisi by byla chyba. Evropská komise už vícekrát podlomila důvěru v Pakt stability a růstu.

Těm, kdo mluví o fiskální unii, prý nejde o opravdový federalismus. Fiskální unie je nástroj pro podlamování pravidel měnové unie a principu národní ekonomické suverenity.

Přehnané a špatně mířené politické ambice ohrožují vývoj v Evropě a prohlubují rozpory mezi členskými státy i uvnitř každého z nich. Dále se podle Issinga sníží identifikace občanů s evropským projektem.

Zde dodejme, že Issingovy předpovědi jsou v posledních letech vůbec velmi temné, britský euroskeptický tisk ho už léta s oblibou využívá jako někoho, kdo věští, že se eurozóna rozpadne jako domek z karet.

Podle nizozemských médií nizozemské tajné služby jako první upozornily své americké kolegy na kybernetickou špionáž vůči centrále americké Demokratické strany (Democratic National Committee). Kybernetický špionážní útok měl být proveden ruskou hackerskou skupinou Cozy Bear, která má vazby na ruskou vládu. Hackeři z nizozemské tajné služby AIVD pronikli na servery Cozy Bear, a dokonce se dostali i do kamery nad vchodem do jejich kanceláří v univerzitním areálu blízko Rudého náměstí. Díky tomu získali přehled, kdo kanceláře osobně navštěvoval.

Nizozemci sledovali, jak hackerská skupina pronikla do několika amerických institucí, včetně ministerstva zahraničí a Bílého domu. Skupina Cozy Bear je považována za prodlouženou ruku ruské zahraniční rozvědky.

Zprávu AIVD má nyní na stole speciální vyšetřovatel FBI Robert Mueller.

Horkým tématem posledních dní je slabý dolar a přestřelka přes Atlantik, která v tomto ohledu probíhá.

Americký ministr financí Steven Mnuchin jménem USA prohlásil, že „slabý dolar je pro nás skvělý, protože pomáhá obchodu a ekonomickým příležitostem“. Mario Draghi, předseda ECB, odpověděl, že existují tři důvody pro posilování eura: zlepšený výkon ekonomiky, tržní vnímání politiky ECB, které je prý nesprávné, a diskuse o oslabování dolaru. Draghi dodal, že některé členské státy eurozóny se domnívají, že slabý dolar je výsledkem současného stavu mezinárodních vztahů.

Na serveru Eurointelligence.com se domnívají, že takto bude vypadat Trumpův merkantilismus. Neodejde z NAFTA ani neuvrhne na Evropu či Čínu přímé sankce. Bude oslabovat dolar.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost. 

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč