Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Jak se establishment smiřuje s Trumpem

Vladimír Putin

  13:00
V červnu roku 2013 – tedy před třemi lety – seznámil Donald Trump svoje fanoušky na Twitteru s tím, že brzy, tedy 9. listopadu téhož roku, odveze do Ruska desítky nejkrásnějších žen světa na soutěž Miss Universe Pageant.

Trn v oku - nejen pro voliče demokratů, ale také pro řadu republikánů a bohatých. foto: Reuters

Upozornil na to server Politico.

„Velká věc, která sblíží naše země!“ napsal tehdy Trump. A v dalším tweetu z téhož dne najdeme: „Myslíte, že přijde Vladimir Putin a že se z něj stane můj nový nejlepší kamarád?“

MACHÁČEK: Různé tváře Ameriky

Putin tehdy podle všeho nedorazil (to by se někde objevilo), leč po svém návratu z Moskvy Trump napsal, že se na soutěž přišli podívat „skoro všichni ruští oligarchové“.

Trump podle svých slov vždy toužil stavět v Rusku (z čehož také nic nebylo), pojí ho ale přátelství s Arasem Agalarovem, ruským miliardářem a realitním mogulem, který má blízko k Putinovi. Jeho syn Emin je tanečník a Trump hraje v jednom z jeho hudebních klipů.

Ono by nad tím šlo víceméně mávnout rukou, protože se jedná o „epizodu“ z roku 2013, tedy před Majdanem či invazí na Krym, v době oficiálního RESTARTU rusko-amerických vztahů, nicméně ještě minulý týden řekl Donald Trump televizi Fox News: „Já znám Rusko dobře. Měl jsem tam před třemi lety skvělou akci, byla to velká, velká neuvěřitelná akce. A potkal jsem tam spoustu lidí. A víte co? Všichni chtějí mít přátelské vztahy s
Amerikou. Nebylo by hezké konečně s někým dobře vyjít?“

Trumpovy ruské vazby jsou něco, co nás ve střední Evropě znepokojuje; minulý týden jsem například v Monitoru psal o tom, že jeho poradcem se stal Paul Manafort, který byl tři roky poradcem bývalého prezidenta Viktora Janukovyče.

MACHÁČEK: Trumpův poradce Manafort hrával tenis s Janukovyčem

Co na to asi Trumpovi řekl zahraničněpolitický matador a guru Henry Kissinger, se kterým měl Trump schůzku včera?

Samotné Američany dnes asi více než Rusko zajímá, jestli se Trump může opravdu prezidentem stát. Jestli sežene peníze, jaké bude mít vztahy s tzv. establishmentemRepublikánské strany. Vše nasvědčuje tomu, že pokus o vzdor či revoltu vůči Trumpovi ustupuje.

Samozřejmě že někteří Trumpovi neodpustí, jako například rodina Bushových kvůli ponížení jejich syna Jeba. Stejně odhodlaný zřejmě zůstává bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney.

Mluvčí Sněmovny reprezentantů Pual Ryan ale začíná podle Edwarda Luceho z FT obracet, brzy se možná začne s Trumpem objímat. Mitt Romney v roce 2012 vzdal svoje šance na zvolení, když rozdělil Američany na ty, kdo si jen berou od státu a neplatí daně („takers“), a na ty, kdo něco dělají („makers“). Pohled na Trumpovu voličskou základnu zahrnuje každopádně oba tábory.

MACHÁČEK: Jak všichni podcenili klauna Trumpa

Jak je to zahraničněpoliticky? V březnu napsalo sto osobností americké zahraniční politiky otevřený dopis, ve kterém vyzvaly všechny, aby se „co nejenergičtěji zasadili o to, aby se prezidentem nestal někdo tak tragicky nevybavený pro funkci jako Trump“. Podepsali ho tehdy ale spíše političtí důchodci nebo podle Lucehoosobnosti příliš juniorní. Výjimkou byl bývalý šéf Světové banky Robert Zoelick. Zajímavější prý je se podívat, kdo dopis nepodepsal. Třeba Richard Haass, předseda think tanku Council on Foreign Relations.

Jak je to s penězi? Trump tvrdí, že potřebuje 1,5 miliardy dolarů, aby Clintonovou porazil. Známí republikánští sponzoři bratři Kochové už oznámili, že Trumpovi nic nedají. Ale třeba Sheldon Adelson, majitel kasin z Las Vegas, prohlásil, že Trumpa podpoří.

Vedení Republikánské strany (National Republican Comittee) už s Trumpem jedná o sdílení databáze na fundraising. Co se médií týče, vloni Trump získal dvakrát více pozornosti televizí než Hillary Clintonová. To se těžko změní, protože Trump představuje to nejlepší a nejvýživnější, co se televizím stalo, od procesu s O. J. Simpsonem v roce 1994, který sledovala celá Amerika s napětím. Ještě nedávno to vypadalo, že republikánský sjezd v červenci bude chaotický. Teď to vypadá na korunovaci.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnosti.