Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Je Německo v recesi?

Názory

  13:42
Německá průmyslová výroba v listopadu prudce poklesla, jak vyplývá ze zprávy spolkového statistického úřadu. V listopadu oproti říjnu spadla o 1,9 procenta, a meziročně se snížila dokonce o 4,7 procenta.

Budova Spolkového sněmu v Berlíně foto: Shutterstock

Více zde. Zpomalení německé ekonomiky se zjevně týká především nebo pouze průmyslové výroby. Důvody jsou patrně většinou externí a vyplývají především z ekonomického zpomalení v Číně, kde je německý průmysl významným dodavatelem jak například automobilů, tak investičních celků apod. Druhým externím faktorem jsou obavy z vypuknutí plnohodnotné evropsko-americké obchodní války.

Dnešní deník Frankfurter Algemaine Zeitung (FAZ) se proto táže, zda se Německo náhodou nenachází už v recesi, s tím, že upozorňuje na souběžný pokles průmyslových objednávek i výroby. Pokles se odehrává i v jiných zemích eurozóny a prestižní německý Ifo Institut odhaduje, že v druhé polovině loňského roku už Německo proběhly dvě čtvrtletí negativního růstu, což je definice recese. Dodejme, že oficiální vládní prognózy s tím zatím nepočítají, definitivní rozsudek padne se zpožděním logicky až v dubnu.

Analytik Gustav Horn z německé nadace Hanse Bocklera má naopak pozitivní prognózy, které opírá o pozitivní růst mezd a mírné uvolnění upjaté fiskální politiky v počátku vzniku velké koalice.

Server Eurointelligence z toho vyvozuje, že hlavním tématem pro Evropskou unii nebude letos brexit, ale právě ekonomické zpomalení a za druhé zhoršující se evropsko-americké vztahy. Na serveru se domnívají, že důležitým faktorem možné recese – je kromě vnějších faktorů – také pokles prodeje automobilů (v září došlo k vyslovenému propadu), který si Německo způsobilo oznámením rychlejšího odchodu od dieselových motorů. Německa města ve velkém schvalují zákazy aut s dieselovými motory. Po krizi v roce 2008 zaznamenalo Německo velmi úspěšné oživení v automobilovém průmyslu, toto období ale nyní končí.

Otázkou samozřejmě je, jak na hospodářské zpomalení v eurozóně zareaguje ECB, to je problematika, kterou jsme zaznamenali ve včerejším Monitoru JM.

Co se týče evropsko-amerických obchodních vztahů, zajímavý text má Washington Post, který říká, že Trump se nechal slyšet nejmenovanému představiteli členské země NATO, že obchodní válka s Čínou je jen předehra toho, co vypukne obchodním proti praktikám Evropské Unii, který vytváří soustavné nerovnováhy v obchodě s USA.

Faktem je, že červnová schůzka prezidenta Trumpa s předsedou Evropské komise Junckerem skončila sice úsměvy, ale Evropa zatím nesplnila svůj slib o jednostranném snížení cel na dovoz amerických automobilů.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.