Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Nejhorší propad průmyslu v Německu za dekádu

Názory

  13:07
Německá průmyslová výroba zaregistrovala podle tamějšího statistického úřadu nejhorší meziroční propad za celou dekádu. Většina analytiků dává propad do souvislosti s tenzemi v mezinárodním obchodu, s obchodním napětím mezi Amerikou a Čínou, jež dopadá i na průmysl a vývoz v největší německé ekonomice.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Continental Barum

Průmyslová výroba se snížila o 5,2 procenta proti červnu loňského roku. Jde o nejhorší výsledek od roku 2009, kdy německá ekonomika prožívala spolu s většinou vyspělého světa velkou recesi způsobenou americkou finanční krizí roku 2008.

Množí se pochopitelně odhady, že za druhé čtvrtletí bude celá německá ekonomika v minusu. A kdyby se propad opakoval ve dvou čtvrtletích za sebou, všichni ze školy víme, že už to znamená recesi. Propad průmyslu by postupně a se zpožděním negativně ovlivnil i sektor služeb, kterému se zatím daří dobře.

Co zatím svědčí pro recesi? Firmy jako Daimler či Continental snižují odhady zisku a oznamují propouštění, nezaměstnanost už stoupá.

Co svědčí proti recesi? Německé továrny v červenci zvýšily objednávky o 2,5 procenta, čekalo se přitom pouze zvýšení o 0,2 procenta. Třeba se ještě ukáže, že se s propadem jednalo o pouhou krátkou epizodu, která nemá racionální vysvětlení.

Zvláštní je, jak ekonomové většinou vše svádějí na Trumpa a jeho americko-čínskou obchodní válku. Ano, Německo je exportní a průmyslová ekonomika a export potřebuje klid a stabilitu, ale proč by americko-čínská konfrontace měla více dopadat na Německo než právě na Američany nebo Číňany?

Není ve hře něco jiného? Proč není německá fiskální politika expanzivnější a proč vytváří přebytky, když je země na kraji recese? Proč se nepomůže průmyslu tím, že se Německo lépe vyzbrojí? Proč Německo zaostává v technologiích, jako je autonomní řízení a vývoj baterií? Nestraší Německo investory a vlastní průmysl také svým příliš zběsilým úprkem od uhlíkové ekonomiky? Nejde také o úzkost z brexitu apod.?

Hrozba zpomalení ekonomiky je též globální fenomén. Proto byznysové servery dnes ráno otevírají informací o tom, jak důležité banky ve východní Asii apod. začaly den radikálním snižováním úroků a uvolňováním měnové politiky. Začala novozélandská centrální banka, pokračovala indická a thajská: 

Většinou nevyřčeným cílem může být podpora domácího exportu. Možná začíná období globální soutěže kompetitivních devalvací.

Jedině v případě USA je něco takového velmi obtížné, řízené oslabování měny tady nefunguje, zahraniční obchod představuje příliš malý podíl HDP, dolar je rezervní měna, a navíc USA fungují a ještě dlouho budou fungovat i z pohledu geopolitiky jako bezpečný přístav pro investice v nestabilním světě.

Debata Jana Macháčka

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...