Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHÁČEK: Německo zpomaluje odchod od uhlí

Hnědouhelná elektrárna v německém Gelsenkirchenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnědouhelná elektrárna v německém Gelsenkirchenu. | foto: ČTK/AP

PRAHA Na počátku minulého roku schválila německá uhelná komise kompromis ve věci postupného útlumu těžby uhlí v Německu v příštích dvou dekádách. Uhelná komise měl být velký občanský projekt za účasti neziskovek, zástupců průmyslu, politiků a odborů.

Ve věci se německá spolková vláda dohodla s jednotlivými německými státy: ústup od uhlí bude pomalejší a kompenzace regionům a producentům budou vyšší (více zde).

Lze tedy konstatovat, že německá zelená a klimatická ideologie panuje především ve verbální rovině. Nové rozhodnutí vlády znamená, že Německo nebude plnit vlastní klimatické cíle ani závazky pramenící z Pařížské dohody. Německo tvrdilo, že do roku 2030 bude elektřina z obnovitelných zdrojů činit 65 procent tamějšího energetického mixu. Na základě nové vládní politiky to nebude možné splnit.

Kompenzace má spočívat v tom, že vláda bude do oblastí postižených útlumem těžby přesouvat více vládních agentur a centra vzdělávání, výzkumu a vývoje. Zvýšit se ale mají i kompenzace pro výrobce. Uvidíme, jaká bude nyní reakce německých zelených aktivistů, vlivných environmentálních neziskovek, zatím stále ještě opoziční strany Zelených apod.

Agentura Reuters píše v rychlé analýze, že Trump dobře ví, jak svoji dohodu s Čínou, přesněji její fázi jedna, prodat. Přizval všechny možné beneficienty dohody i celebrity zahraniční politiky: šéfa Boeingu Davida Calhouna, majitele kasin Sheldona Adelsona i šéfa investiční firmy Blackstone Stephena Schwarzmana či bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera.

Dohoda je důležité především jako krátkodobé posílení Trumpovy prezidentské kampaně než coby nějaká dlouhodobá soustava pravidel. Pro globální ekonomiku to znamená úlevu po období napětí a neklidu spojeném s obchodními válkami a cly, jakkoli to napětí způsobil sám Trump. Dohoda se týká velkého Trumpova tématu, jímž jsou obchodní schodky. Většina ekonomů se sice na tom, že obchodní schodky jsou důležité a zajímavé, s Trumpem neshodne, u moci je ale Trump – a ten je řešit chce. Díky celním tarifům na čínské zboží (ty zůstanou, jen se nebudou zvyšovat) americký obchodní schodek s Čínou v listopadu meziročně poklesl o osm procent a od roku 2013 se vůbec poprvé snížil. A klesat bude dál, protože Čína se zavázala kupovat v příštích dvou letech víc amerického zboží a služeb.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!