Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Odchod z eurozóny jako válečný stav

Názory

  13:30
PRAHA - Wolfgang Münchau v komentáři pro Financial Times konstatuje, že populisté z Itálie a Francie, kteří navrhují odchod svých zemí z eurozóny, jsou fatálně nepřipraveni. Říkají, že si odchod svých zemí přejí, ale zároveň chtějí tento krok oddálit, připravit referendum apod. Dokazuje to, že Le Penová a Beppe Grillo jsou totálně nepřipraveni vládnout.

Marine Le Penová na konferenci evropských nacionalistů. foto: AP

Nejsou to ani tak extremisté, jako spíš šarlatáni, píše Münchau ve Financial Times.

Intelektuálně odůvodnit odchod z eurozóny je možné, i když ne snadné, ale oba populističtí vůdci to vůbec nedělají. Pokud někdo myslí odchod z eurozóny vážně, měl by si uvědomit, že jde o velice zásadní věc, která bude definovat období, kdy jste u moci. Po dlouhé roky se nebudete soustřeďovat prakticky na nic jiného. Bude to větší záležitost než brexit a ten zaměstnává a bude zaměstnávat britskou vládu na plný úvazek.

Kdyby jakákoli větší země opustila eurozónu, bude to znamenat vůbec největší default (vyhlášení neschopnosti splácet závazky) v lidské historii. Evropou se prožene vlna krachů bank, EU i eurozóna budou mít co dělat, aby se udržely pohromadě. Na hranicích bude armáda hlídat, aby lidé nepřeváželi hotovost. Policie se bude muset připravit na masové protesty. Odchod z eurozóny může připomínat vojenský puč nebo vyhlášení války.

Už předtím, než vyhlásím referendum, budu muset připravit systém paralelní měny. Populisté si vůbec neuvědomují vážnost věci, se kterou si hrají.

...

Wolfgang Schäuble sice bývá považován za evropského integracionistu nebo federalistu, nedávno ale sám přiznal, že federalismus je třeba uložit k ledu, protože si ho naprostá většina lidí nepřeje.

Když se mluví o vícerychlostní Evropě, mělo by se více integrace logicky týkat eurozóny. Německý deník FAZ ale přichází s celým seznamem všeho, co Schäuble v tomto směru odmítá.

Jakékoli institucionální změny v eurozóně vyžadují změnu základních smluv a to je politicky neprůchodné. Schäuble odmítá jakýkoli společný rozpočet pro eurozónu, nechce ho ani na investice, ani na podporu v nezaměstnanosti (či společný systém sociálního pojištění). Schäuble nechce ani stálý úřad šéfa euroskupiny a především si nepřeje jakékoli společné dluhopisy ani žádnou socializaci dluhů. Dále nechce žádnou společnou evropskou „špatnou banku“ či bankovní popelnici.

Souhlasí pouze se vznikem společného evropského měnového fondu (EMF), protože ten by vznikl na mezivládní bázi bez potřeby měnit základní smlouvy EU.

Nic zásadního se v německém postoji nezmění ani po volbách. Bude-li kancléřem Martin Schulz z SPD, zůstane skoro jistě Wolfgang Schäuble ministrem financí. Zůstane-li kancléřkou Angela Merkelová, možná bude ministrem financí někdo z SPD, ale nebude to žádná těžká politická váha – ani Martin Schulz, ani Sigmar Gabriel, protože ti o tuto funkci nestojí a mají jiné priority.

Případné větší integraci eurozóny podle serveru Eurointelligence.com musí předcházet nějaká nová velká krize nebo silné vydírání nějakého velkého člena eurozóny.

...

Podle serveru Bloombergu východoevropské země velice urychlují své plány na vyšší obranný rozpočet, jak po nich mimochodem žádá Donald Trump. Od Rumunska přes Polsko po Pobaltí. Článek uvádí, že Maďarska se to netýká. O ČR nebo Slovensku se text nezmiňuje, naštěstí.

...

Deník The Wall Street Journal konstatuje, že Trumpovo bombardování syrského vojenského letiště sklidilo v USA pochvalu napříč politickým spektrem, chválí ho vůbec poprvé republikáni i demokraté.

...

Zároveň jsou tématy dne dvě otázky (jako v tomto článku na Reuters) – zda se začíná rodit cosi jako Trumpova vojenská doktrína a zda má Trumpova administrativa nějaký plán pro Sýrii.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.