Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku: MACHÁČEK: Bubliny na sociálních sítích? Co bude užitečnější než znárodnění Facebooku

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 7
  • Poslední: 2.12.2016 11:44
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kulihrach 2.12.2016 11:43

Podobné problémy, i když v jiné formě a obvykle s menším dosahem, už historie vyřešila mnohokrát. Když to nedokáže osvícený vládce, např. proto, že už není osvícený nebo není nezávislý (velké soukromé zájmy si ho snadno koupí, nebo už dávno koupuly, nebo si ho - typicky - dokonce samy vybraly a nainstalovaly do jeho politické funkce), nebo žije ve svém vlastním izolovaném světě, který s realitou většiny lidí nemá skoro nic společnéh, zasáhne veřejný tlak. Někdy mu to trvá dlouho. Obvykle má podobu rostoucího pnutí ve společnosti, které vyústí v nějakou revoluci, nebo rostoucí odevzdanosti ve společnosti, nebo úpadku, v němž společnost převálcují životaschopnější síly. Většinou, bhužel, je spojeno s něakým násilným konfliktem. Tady je problém, myslím se, naprosto jasný. Globalizace, vzájemná provázanost a závislost na jevech, které národní společnosti nedokáží ovlivnit, nabrala takovou rychlost a intenzitu, že lidé touto cestou nechtějí pokračovat. A i politici zjišťují,

J. Kulihrach 2.12.2016 11:44

že buď jdou nejvlivnějším globálním firmám - kam Facebook, Twitter a jiné havní sociální sítě, platformy a majitelé databází samozřejmě patří - na ruku a mají se dobře, anebo jsou ztacení, nemají vliv. Velký byznys jim přerostl přes hlavu ve všem. Samozřejmě i v politice. Voliči velí couvnout, zpomalit, přibrzdit a nacházejí se politici, kteří jim naslouchají. Ne všichni musejí být "extremisté, xenofóbové, fašisté". Ne. Přibrzdit, vrátit se kousek blíž značkám je totiž racionální řešení a zdá se, že to čím dál více společenských analytiků, i ekonomů a už i někteří politici začínají vidět.

L. Malvinsky 30.11.2016 13:34

Vzpomínám si jak se v dobách kdy internet teprve začínal (2. polovina 90. let?) byla kdesi nějaká anketa, kde se mimo jiné i Klause ptali co o internetu soudí. Řekl, něco ve smyslu že mu nelíbí, že bude podporovat atomizaci společnosti. No, trefil se.

Jinak články pana Macháčka jsou dnes mnohem lepší nežli v době kdy byl v Respektu. Přijde mi, že se oprostil od ideologie a jde spíše po faktech.

L. Orlita 30.11.2016 13:07

tu bublinu sleduji už přes 10 let. Stačilo pozorovat chování diskutérů na diskuzích, jak si zůstavají ve svých "pravdách". Žádné nařízení zshora nepomůže. Každý musí začít sám u sebe a tvrdě pracovat. Pokud to udělá, tak zjistí, že většinu kravin nepotřebuje a přestane být konzumní a začne být ohleduplný a samostatný. Ale to se současnému ekonomickému systému nehodí. Žije z reklam a konzumu a vůbec oblbování. Konec konců i v rámci alternativních informací je nepřeberné množství hloupostí a nesmyslů a snaživý hlupák jen uteče k jinému druhu lži. A facebookova reklama umí dostihnout nedůsledné alternativce i tam.

P. Skokan 30.11.2016 12:54

Po dlouhe dobe skvele sepsano p. Machacek. Tohle je asi nejzasadnejsi veta "Fyzická interakce s lidmi s jiným názorem zmizela v posledních letech už úplně." . To ja osobne povazuji spolu samozrejme s odklonem od fakticke (emocemi nezatizene) zurnalistice jako hlavni zdroj narustu bublin. Presne tak to je. Je snadne se poplacavat po ramenou - mnohem tezsi je kultivovane debatovat i s nekym s kym clovek nesouhlasi.

H. Boháč 30.11.2016 10:08

Ba, nežijte v bublinách, ale čtěte Idnes, LN, poslouchejte Impuls. A buďte informačně střídmí, tyto informace z babišmédií vám budou ke správnému světonázoru stačit! :-D

A. Müller 30.11.2016 10:04

Jako ze bychom po "Masarykovsku" zacali strilet do stavkujicich? Tento slavny humanista mel demokracie plnou hubu a lide nemeli co do huby. A kdyz se jim to nelibilo, tak "pif paf puf".

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...