Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Pozor na Suwalský koridor

Polský voják - ilustrační snímek. foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

Praha - Podle komentáře Wolfganga Münchaua pro server Eurointelligence.com se může stát Suwalský koridor mezi Polskem a Litvou zdrojem potenciálního vojenského konfliktu.
  13:11

Před sto lety odděloval pás polského regionu Pomořany dvě nesouvislé části Německa, tedy Německo v podobě klasické západní výmarské republiky a východní Prusko. Vedle kousku země bylo ještě svobodné město Danzig, tedy dnešní Gdaňsk.

Po druhé světové válce bylo město Königsberg (Královec) připojeno k SSSR a přejmenováno na Kaliningrad – po bolševickém revolucionáři.

Podobně jako kdysi východní Prusko je ale toto město separováno od své mateřské lodi (tedy Běloruska a Ruska) územím, jež se jmenuje Suwalský koridor, nížinatým pásem na polsko-litevské hranici, které se jmenuje podle polského města na jihu této spojnice.

V dobách SSSR to nikoho nezajímalo, protože Bělorusko i pobaltské země byly součástí Sovětského svazu a Polsko bylo členem Varšavské smlouvy.

Taky to nevadilo po rozpadu SSSR v 90. letech. Když ale nyní Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko budují politickou unii, právě toto území se může stát zdrojem geopolitického napětí. Severojižním směrem odděluje kaliningradskou oblast od Ruska a západo-východním směrem představuje jedinou pozemní spojnici mezi pobaltskými zeměmi a zbytkem EU a pochopitelně i spojnici mezi členskými zeměmi NATO.

Suwalský koridor na hranicích mezi Litvou a Polskem. Nahoře situace v roce 1921, dole mapa zobrazující rok 2021.

Lekce z evropské historie praví, že podobné koridory jsou zatraceně nebezpečná věc. Když slyšíme Putina, jak si stěžuje, že Západ chce provést v Bělorusku vojenský puč, je třeba si vzpomenout, že zmocňování se území je v Evropě vždy spojeno s nepravdivými osočeními a připravenými incidenty. Německé invazi do Polska předcházel útok na vysílač v Gliwicích provedený německými vojáky převlečenými za vojáky polské.

Napětí mezi Polskem a Běloruskem je na vzestupu. Polsko si stěžuje na zacházení s polskou menšinou v Bělorusku a na zatýkání etnických Poláků v Brestu – a Lukašenko si stěžuje, že Polsko poskytuje zázemí „zrádcům“. Polsko také posiluje vojenskou přítomnost na hranici s Běloruskem.

Minulý týden se Putin a Lukašenko dohodli na budování politické unie. Leckdo je spokojen, že bombu o sjednocení s Běloruskem neodpálil Putin už v projevu o stavu unie minulý týden. Putin ale neustále kultivuje a šíří příběh o tom, jak prý se Západ chystal spáchat na Lukašenka atentát. Možná jsme svědky moderní verze aféry s vysílačem v Gliwicích.

Když Hitler provedl invazi do Polska, bylo jedním z deklarovaných cílů získat zpět území ztracené po 1. světové válce. Německou invazi podporovala německá populace v Gdaňsku i Königsbergu. Než Rusko před sedmi lety anektovalo Krym, sevastopolská městská rada obvinila Rusko z terorismu.

MACHÁČEK: Na index s výrazem ‚anglosaský‘

Ben Hodges, bývalý velitel NATO v Evropě, publikoval v roce 2018 studii, ze které vyplývá, že obrana tohoto koridoru je extrémně těžký úkol. Jsou tu jen dvě úzké dálnice a jedna železnice. Odříznutí pobaltských zemí by asi nebylo pro Rusko příliš těžkou úlohou.

Podle autora je naivní představa, že by NATO automaticky spustilo solidární článek 5. Münchau si nedovede představit, že by třeba Německo participovalo na vojenské akci proti Rusku. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier nedávno prohlásil, že Německo Rusku dluží plynovod Nord Stream 2 za hříchy 2. světové války. Vojenské cvičení NATO v Suwalském koridoru před časem označil za zbytečný povyk a chřestění zbraněmi. Čím víc je Německo závislé na ruském plynu, tím méně bude ochotné k jakékoli konfrontaci s Ruskem.

Putin není Hitler a rozhodně nemá zájem o nějaká obrovská teritoria. Má ale bezpečností zájmy v klíčových bodech hned za hranicemi Ruska. Slabé a rozdělené NATO mu v tomto ohledu pomáhá.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!