Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Skončí Schengen jako koalice ochotných, nebo v chaosu?

Evropa

  13:29
Závěr pátečního komentáře Philippa Stephense pro Financial Times moc nepotěší. Podle autora je dnes na výběr pouze mezi spořádaným pozastavením Schengenu a nespořádaným chaotickým kolapsem.

Schengenský prostor. foto: Shutterstock

Kancléřka Angela Merkelová by si měla vybrat to první. Je třeba vytvořit „koalici ochotných“. Státy jsou ochotné dát dohromady zdroje a sdílet náklady krize. Budoucnost Unie jsou stejně různě se překrývající kruhy. Nové „uskupení ochotných“ vytvoří základ pro rekonfiguraci otevřených hranic. Pokud většina východní Evropy zůstane venku, bude to volba těchto národů. Merkelová už na ně nemůže čekat.

Dodejme, že už je to druhý špičkový komentátor FT s podobným názorem. Wolfgang Münchau nedávno napsal, že rozšíření EU o postkomunistické země byla chyba.

V článku se též píše, že si historici jednou budou lámat hlavu nad tím, jak je možné, že když nově příchozí činí 0,2 procenta obyvatelstva EU, dokázali rozložit půl století trvající integraci vyspělých evropských demokracií.

Napadá mne odpověď. Za prvé za to mohou mediální technologie: televize, internet, sociální sítě. Za druhé strach z terorismu. A za třetí je to kalkulace: když letos přijde třikrát víc uprchlíků než vloni, je to už 0,6 procenta, se sjednocováním rodin už jsou to dvě procenta atd. A to mluvíme pouze o roce 2016.

...

Agentura Bloomberg konstatuje, že za letošní rok přišlo do Evropy už 50 000 uprchlíků, téměř desetkrát víc než v lednu 2015. Přitom lednové počasí je vůbec nejhorší, moře rozbouřené apod. Přitom pokud vloni v lednu přišlo 5000 lidí, vloni v říjnu to bylo 260 000 lidí. Kdyby se tato křivka letos opakovala podle lednových počtů, přišlo by v říjnu 2 600 000 lidí.

MACHÁČEK: Vychovatelka Evropy Angela Merkelová

Samozřejmě že uprchlíci a pašeráci reagují na to, že jednotlivé evropské státy se začnou zavírat nebo silně zpřísňovat politiku, ale kdo ví. Zajímavé také je, že v lednu oproti minulému roku výrazně stoupl počet žen a dětí mezi migranty.

A také stojí za zmínku, že italská trasa, kde se příchod uprchlíků vloni v listopadu prakticky zastavil, je opět čilá.

...

Carol Ryanová píše na Reuters, že Irsko začíná být nervózní z vyhlídky toho, že Británie by mohla vystoupit z EU. Ekonomické vazby, včetně pohybu pracovní síly, jsou příliš silné.

Na druhou stranu Irové pošilhávají po tom, že by se Dublin mohl stát finančním centrem a přístavem jako jediné anglicky mluvící velkoměsto v eurozóně. Jenže na to by bylo asi potřeba dokončit plnohodnotnou bankovní unii s pojištěním vkladů, což zrovna není v německém plánu.

Člověk si říká: Jak to, že ty Iry sny o velkém bankovnictví nikdy nepřejdou? Copak se spálili málo?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...