Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Summit USA se Severní Koreou potopily poznámky o libyjském scénáři

Názory

  12:36
PRAHA - Ještě před několika týdny Donald Trump spekuloval, že možná dostane Nobelovu cenu za mír pro své diplomatické dovednosti. Ale najednou je summit s KLDR zrušen.

Americký prezident Donald Trump. foto: Reuters

Podle komentátora FT Gideona Rachmana se obě strany zase bijí v prsa a okatě vyzdvihují své jaderné arzenály.

Nyní je tu seriózní riziko, že rétorická bitva bude eskalovat a svět se vrátí do doby, kdy prezident Trump Severní Koreji vzkazoval, že přijde „oheň a běs“.

Podle Rachmana je potíž, že poradcem pro národní bezpečnost se stal John Bolton, který otevřeně hájí vojenskou akci proti Severní Koreji.

Přehnaný optimismus stejně nebyl namístě. Amerika i Severní Korea mají úplně jinou představu o tzv. denuklearizaci. Pro Trumpa to znamená, že se Severní Korea vzdá svých nukleárních zbraní a skončí program jejich vývoje. Pro KLDR je denuklearizace součástí všeobecného odzbrojení na poloostrově, včetně odchodu amerických jednotek z Jižní Koreje.

Summit ale ve skutečnosti potopily Boltonovy poznámky o libyjském scénáři odzbrojení, který by mohl být užitečný pro KLDR. Komunistický vůdce Kim si jistě všiml, že krátce poté, co libyjský vůdce Muammar Kaddáfí odzbrojil, byl také svržen a zavražděn. Ani Trumpovy poznámky, že bude garantována jeho bezpečnost, nepomohly.

V operetě Trumpa a malého „rakeťáčka“ je možné takřka vše.

Poznámka Monitoru JM: Zrušení dohody s Íránem bohužel světu i Kimovi demonstruje jednu věc. Garance platí jenom v rámci jedné administrativy. Polarizace je dnes v USA taková, že nové administrativy v USA demontují práci těch minulých. Jak si pak může být soudruh Kim něčím – tedy nějakou garancí své bezpečnosti – jist?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.