Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Trump, Giuliani, Ukrajina a oko za oko

Donald Trump při svém projevu na zasedání OSN foto: Reuters

Eli Lake se na serveru Bloombergu vrací ke skandálu na Ukrajině, který je jedním z hlavních podkladů probíhajícího pokusu o impeachment čili sesazení amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  13:11

Převládající narativ byl podle Lakea zatím tento: prezident se měl pokusit využít ukrajinského prezidenta k tomu, aby ovlivnil americkou politiku. Minulý týden se vynořil ještě jeden příběh.

V prvním příběhu by měl být Trump podle svých kritiků iniciátorem korupční dohody a chtěl zatáhnout ukrajinského prezidenta Zelenského do hry, která může ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2020. Celá kaskáda svědků se snaží podpořit verzi událostí, z níž vyplývá, že Trump chtěl zastavit vojenskou pomoc Ukrajině, dokud Ukrajina nebude souhlasit s vyšetřováním syna bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je jedním z kandidátů Demokratické strany na prezidenta.

Druhé straně příběhu se věnuje méně pozornosti, ale je stejně skandální jako ta první. Zkorumpovaný ukrajinský prokurátor se spojil s poradcem prezidenta Trumpa, aby se zbavil americké velvyslankyně, která ohrožovala jeho postavení a reputaci. A americká velvyslankyně Jovanovičová skutečně musela skončit, protože bývalý ukrajinský hlavní prokurátor Jurij Lucenko, který sám musel odstoupit letos v srpnu, se jí chtěl pomstít.

Expert ministerstva zahraničí na Ukrajinu George Kent tvrdí, že Lucenko si najal Trumpova poradce Rudyho Giulianiho, aby se mohl „nepříjemné“ velvyslankyně zbavit.

Proč se potřeboval Lucenko velvyslankyně Jovanovičové zbavit? Ambasáda prý dávala jasně najevo, že povzbuzuje ty Ukrajince, kteří chtějí zemi reformovat. Lucenko sám prý původně sliboval vyšetřovat všechno možné, od toho, kdo v roce 2014 střílel do demonstrantů, po zmizelých 40 miliard dolarů ukradených bývalým prezidentem Janukovyčem a jeho kamarády. Jenže z toho nic nebylo. Lucenko měl podle všeho toho amerického protikorupčního povzbuzování plné zuby.

Máme tu tedy dvojí „něco za něco“. Trump se snažil, aby Ukrajina vyšetřovala Bidenovy. A Lucenko potřeboval, aby Trump vyhodil aktivní velvyslankyni. A Giuliani je ve středu toho všeho. Používal svůj vliv, aby jeho klienti dostali, co chtějí, a zároveň aby dodal prezidentovi Trumpovi, co chce prezident Trump.

Příčiny jsou dvě. Amerika až donedávna nevymáhala vlastní zákon, který nařizuje registraci lobbistů pro cizí státy a firmy. A Trump nedůvěřuje odbornému zahraničněpolitickému aparátu – a místo toho se spoléhá na zahraničněpolitické amatéry, jako je Giuliani.

Ať už to dopadne jakkoli, již nyní je zřejmá hořká ironie. Oficiální úsilí americké zahraniční politiky omezit korupci na Ukrajině přiblížilo americkou politiku té ukrajinské.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.