Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Trump o terorismu a Islámském státu

Názory

  13:40
PRAHA - Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump včera pronesl po čase aktualizovaný zahraničněpolitický a bezpečnostní projev. A protože to bylo ve státě Ohio, kde se většinou rozhodují volby, a na univerzitě, pokusil se Trump znít více prezidentsky a racionálně, než byly zatím jeho předvolební výkřiky, jako třeba ty o plošném zákazu vstupu muslimů do USA.

Donald Trump v Ohiu. foto: Reuters

Trump srovnal současnou situaci se studenou válkou a tvrdí, že Amerika musí vést proti Islámskému státu „neutuchající ideologický boj“, podobně jako ho vedla proti komunismu. „Studenou válku jsme vyhráli tím, že jsme demaskovali zlo komunismu a zdůrazňovali kvality svobodného trhu. Stejně se musíme pustit do ideologie radikálního islámu.“

Další Trumpovy myšlenky budeme rovnou komentovat.

1. Trump znovu zopakoval, že postaví zeď na hranici s Mexikem.

Nevysvětlil, proč má být zeď funkčnější než stávající ploty, podzemní tunely se budou stavět vždy.

2. Potenciální imigranti budou muset odpovídat v dotazníku a ideologickém testu.

Trump asi (logicky) nežádal o americké turistické, natož pracovní vízum. Asi by byl překvapen, na jak detailní věci musí žadatelé odpovídat, a u žadatelů o zelenou kartu či občanství je to ještě řádově složitější.

3. Místo plošného zákazu vstupu muslimů do USA Trump navrhuje zákaz vstupu muslimů z oblastí, kde „kvete terorismus“.

Bude se to týkat Francie, Belgie a Německa?

4. Islamistům je třeba vzít a držet z jejich dosahu ropná pole.

MACHÁČEK: O podobnostech fenoménů Trump a brexit

Trump se nevyjádřil jasně, jestli tedy bude kvůli tomu třeba poslat na Blízký východ více amerických vojáků, ale je asi logické, že ano. Mají se však vyhnout budování státu („nation building“) čí vývozu demokracie, které Trump kritizuje.

5. Trump chce být teď „přítelem všech umírněných a reformních muslimů všude na světě“ a bude se vždy stavět proti zabíjení ze cti („honour killings“), kdy ženy „jsou mučeny a vražděny za to, jak se oblékají nebo chovají“.

To se ale často děje zrovna v Pákistánu, který je stále klíčovým spojencem Ameriky v boji proti Islámskému státu.

6. Za všechno mohou Obama a Clintonová. Obama „bezohledně opustil Irák“ a Clintonová se naivně pokusila „budovat demokracii v Libyi“.

Proč ale neměl Obama opouštět Irák, když bylo budování státu pod dohledem Američanů také špatné?

Jinak Trumpovi je třeba přiznat, že tento jeho projev je už skoro seriózní, což se koneckonců čekalo s tím, jak mu Republikánská strana začne dodávat poradce. Pro nás ve střední Evropě zůstává stejně nejdůležitější otázkou, zda je Trump ochoten uzavřít o nás nějaký „deal“ s Putinem. Spojenectví Američanů s Ruskem v boji proti terorismu, které chce Trump obnovit, tu už jednou bylo a způsobilo, že Rusko začalo být agresivnější vůči svým sousedům.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!