Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Tunel Blanka a uvízlá Bertha

Názory

  13:10
Tunel Blanka není pochopitelně jediný tunel na světě, který se astronomicky prodražil, zastavil a který bude hotov bůhvíkdy. Člověku někdy připadá, že to, co se děje v Česku, se vymyká jakémukoli chápání (viz kauza nosičů kufrů na stanici metra Nádraží Veleslavín, o které jsme si ve středu všichni mysleli, že je to apríl, ale není). Zrovna s tunely je to ale složité leckde.

Tunel Blanka - Trojský most foto:  Michal Šula, MAFRA

Agentura Bloomberg přinesla neuvěřitelnou reportáž o tunelu pod zátokou v Seattlu. Bertha se jmenuje razicí štít, který měl pomoci zmizení staré visuté dálnice pod zem. Visutá dálnice nad nábřežím v centru města je stará, konstrukčně vadná, poškozená zemětřesením. Brání ve výhledu a poškozuje panorama nábřeží a zátoky. Místo visuté dálnice bude stát nový park, designovaný lidmi, kteří postavili v NYC známou Hugh line. Nový tunel, který ji měl svést pod zem, vrtá právě obrovský krtek Bertha. Jenže Bertha se nějak zasekla a nejde s ní hnout ani sem, ani tam. A protože Bertha je tak šikovná, že hned za sebou všechno zabetonuje a díra, kterou za sebou nechá, je logicky užší než ona sama, tak s ní neposune ani pár volů. 

Bertha se jmenuje podle jediné primátorky Seattlu Berthy Knightové Landesové a je to největší razicí štít na světě. Stál 80 milionů dolarů a má 15 700 followerů na Twitteru. Hlava váží 80 tun, má sílu 25 000 koní a 260 zubů, které se měly slastně prokusovat podložím Seattlu. Jenže poté co Bertha ušla pouhou devítinu své cesty, se zasekla, nejde vyndat a projekt už skoro dva roky stojí. Jsou tu různé návrhy. Někteří republikánští senátoři navrhují Berthu zasypat a prohlásit projekt za nezdařený. Originální rozpočet tunelu činí 1,4 miliardy dolarů, otázka je, zda bude někdy dokončen. Bertha, vyrobená koncernem Hitachi v Japonsku, je nyní vyzvedávána po částech unikátním systémem jeřábů. Pak se opraví a uvidí se. Horší to bude, až se Bertha zasekne znovu někde přímo pod městem. Pak už ji vyndat nepůjde.

Megalomanské projekty od tunelů pod kanálem La Manche po slavné bostonské tunely skoro vždycky končí průšvihem a skoro vždy jsou předražené. Přesto se do nich lidé pouštějí pořád znovu.

Co se Blanky týče, zdravý rozum velí rehabilitovat slovo kabel. Ten, kdo je schopný používat výraz „podmáčený kabel“ nebo „navlhlý kabel“, asi v životě neviděl žádný kabel. Kabel je přece od toho, aby nebyl podmáčený, kabel zvlhnout neumí. Zní to jako navlhlé holínky. Podmáčené jsou asi nějaké elektrické rozvody tam, kde se kabely kříží nebo kde jsou přerušené. Nechte kabel kabelem.

S kabely je zkrátka legrace, ale kdybychom měli Tlustou Berthu, která nejde vyndat, mohla být legrace mnohem větší. 

Jana Nečasová byla obviněna z krácení daně. Mezi dary, které nepřihlásila, byly i takové prkotiny jako náhrdelník za milion.

Česko se v tomto ohledu opět nenachází ve vzduchoprázdnu. Tak například Maurizio Lupi, italský ministr pro infrastrukturu, rezignoval před čtrnácti dny. Jde o souvislost s veřejnými zakázkami ohledně milánského Expa. Policie už zatkla čtyři lidi včetně jednoho ministerského úředníka. Lupimu ale zlomila vaz až skutečnost, že jeho syn architekt pracoval pro jednoho ze zatčených a dostal od něj hodinky Rolex v hodnotě 10 000 eur. Synovi byla údajně slíbena práce na novém sídle koncernu Eni.

Takže tolik stačí k rezignaci ministra v Itálii. Vzpomínáte si, jak u nás leckdo psal, že rozdávat tyto dary šéfce premiérova kabinetu je normální? Pozoruhodné je, že to státní zastupitelství šetří jako nezdaněné dary. Nejednalo se náhodou o normální úplatky?

Nebo si vezměme nejnovější případ obvinění z korupce amerického senátora Roberta Menendeze, který dokázal ohýbat program Medicaid, takže z něho profitoval jeho přítel, oční lékař dr. Melgen, velký sponzor demokratů. To se ale detailně dokazuje těžko, ale zato se snadno dokazuje, že senátor Menendez létal s dr. Melgenem jeho tryskáčem do Karibiku na dovolenou a nepřiznal to jako dar. Na dvě cesty si vzpomněl a peníze vrátil, ale na další cesty si zase nevzpomněl.

Mimochodem napadlo někoho, že by prezident Zeman měl odvést státu ze své cesty soukromým letadlem miliardáře Kellnera darovací daň?

Debata Jana Macháčka