Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHÁČEK: U souboje Trump-Biden se odehrála velká prohra sociologických firem

Donald Trump a Joe Biden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Joe Biden | foto: Reuters

Souboj je velmi těsný, ale už nyní můžeme konstatovat, že průzkumy veřejného mínění byly, co se týče podpory pro Donalda Trumpa, úplně vedle. Sice už v posledních průzkumech bylo jasné, že Trump náskok Joea Bidena zkracuje, ale že budou síly těsně vyrovnané, nepředvídal skoro nikdo.

Už nyní se ví, že co se týče lidového hlasování v celé federaci, získal Trump o hodně více hlasů než minule. Celkově se odehrála velká prohra profesionálních sociologických firem.

V případě prezidenta, který obhajuje v ekonomické krizi, je to něco historicky naprosto jedinečného. Propad ekonomiky jasně smetl po prvních termínech Herberta Hoovera v roce 1932, Jimmyho Cartera v roce 1979 a George H. W. Bushe v roce 1992. Trump navíc obhajoval v trojité krizi (ekonomika, covid a rasové tenze a pouliční nepokoje, které ale už na počátku září de facto skončily).

Je to už skoro klišé, ale hluboké rozdělení Ameriky pokračuje, ale možná nejde tolik o Trumpovu osobnost, rozložení červených a modrých států je prostě stará vesta, kterou známe už několik dekád. V bitevních či rozhoupaných státech, kterých je několik, volí Bidena města a aglomerace, Trumpa ten všechen venkovský a maloměstský zbytek.

Co se zatím rýsuje, jsou takové technikálie. Trump podcenil Arizonu a Minnesotu, naopak se mu skvěle povedla Florida, Ohio a asi i Michigan, Wisconsin a Pensylvánie. O Texasu se spekulovalo, ale nakonec tam Trump zvítězil přesvědčivě.

Potvrdilo se, že poštovní hlasování a masové předčasné hlasování jsou pěkný nesmysl a potenciálně velmi nebezpečný a destabilizující faktor. Proč může Florida počítat rychle a Pensylvánie jako někde ve středověku? Kdyby tedy ve středověku byly volby. Tohle se děje v zemi, která je technologickým lídrem světa? Z federální úrovně s tím nelze ale asi nic dělat. Výběr volitelů a administrativa systému sboru volitelů jednotlivých států není federální legislativa.

Demokraté o Trumpovi před volbami šířili, že nebude chtít přiznat porážku. No a kdyby náhodou zase rozhodoval nejvyšší soud jako v roce 2000 a počítaly se hlasy do Vánoc či do ledna, uvidíme, jak pak svou případnou porážku přijmou progresivní aktivisté. Aby to náhodou nakonec nebyli oni, kdo se s nepříjemným výsledkem nebude chtít smířit.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!