Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Den po brexitu

USA

  12:39
Gideon Rachman v úterních Financial Times „žertovně“ popisuje první dny a týdny po brexitu.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Evropské burzy se hroutí. Německo a Francie vyhlašují, že je čas vytvořit evropskou ekonomickou vládu. Skotsko vyhlašuje nové referendum, chce zůstat v EU.

Premiérem Británie se stane Boris Johnson, který voličům schválně namlouval, že „budou koláč jíst i mít“. Myslel tím, že Británie zůstane součástí jednotného trhu, ale s výjimkou svobodného pohybu osob, který tamější politiky a voliče tolik popouzí.

Začne však narážet na to, že volný pohyb osob je jeden ze základů jednotného trhu, takže takovou dohodu budou považovat evropské instituce za nelegální.Británii hrozí, že zůstane odpojena od společného trhu. Merkelová Johnsonovi nejprve slíbí, že to zkusí nějak zařídit, pak vzkáže, že ona chtěla, a že to nejde – kvůli Komisi, kvůli smlouvám apod.

Poté se Merkelová ozve premiéru Johnsonovi s tím, že by mohlo pomoci, kdyby Británie převzala 200 000 uprchlíků ze Sýrie.

...

Ivan Krastev publikoval minul týden ve Financial Times článek o strachu z otevřených hranic, na který jsem zde nestihl upozornit.

Je v něm pár zajímavých myšlenek. Rozšíření internetu umožnilo mladým Afričanům a Afgháncům jedním kliknutím myši zjistit, jak žijí Evropané. Lidé už si nesrovnávají své životní podmínky se sousedy, ale s nejvíce prosperujícím místem na zeměkouli. Smartphony a sociální média umožňují překročit hranici a zachovat etnickou a náboženskou identitu. Je možné zůstat Syřanem, zatímco žijete a pracujete v Berlíně či Londýně.

MACHÁČEK: Další džinové z lahve brexitu

Na rozdíl od utopií minulého století nabízí v propojeném světě migrace radikální změnu okamžitě. Revoluce 21. století nepotřebuje žádnou ideologii, politické hnutí ani politického lídra: nemusíte měnit vládu, stačí, když změníte zeměpisnou polohu. Na to, abyste změnil život, potřebujete loď, ne jinou vládu.

Ale revoluce migrantů má kapacitu vyvolat kontrarevoluci, která promění naše životy. Demokracie v Evropě dosud integrovala outsidery a byla otevřená světu, nyní může být demokracie instrumentem pro uzavření a vyloučení. Stárnoucí populace se bojí propustných hranic, a jak ukazuje nizozemské referendum, dokonce už i toho, že by se mohla evropská rodina rozšířit o Ukrajinu.

Můj dodatek: Možná nemusí jít nutně o kontrarevoluci, občané EU či obyvatelé prostoru Schengenu prostě chtějí normální chráněnou vnější hranici, skrze kterou vede jenom spořádaný a kontrolovaný vstup. Není to spíše normální pud sebezáchovy než nějaký kontrarevoluční instinkt?

...

Garri Kasparov píše naReuters o Obamově zahraniční politice. Nebránit vědomě vraždě nebo genocidě nemůže být hodnoceno stejně jako vraždění či genocida, ale zločin je to svým způsobem také. Pokud Amerika – nejmocnější a nejbohatší stát – hraje roli apatického pozorovatele, je to zločin s velkými destrukčními efekty. Podle Freedom House ve světě ubývá svobody už devět let za sebou. Není to náhoda, že se tak děje v době, kdy USA rezignovaly na svou roli obránce svobody.

Nechci se dohadovat – píše Kasparov –, jestli USA mají být globálním policistou, nebo nikoli. Mají ale být globálním lídrem s globální strategií.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!