Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Bastard na Barrandově. Vedle historické budovy vyrůstá nehezké monstrum

Názory

  10:30
Je to známý paradox: nejhorší pro památky byla vedle padesátých let doba znovunabyté svobody – léta devadesátá. Nemovitosti se vracely majitelům někdy jako ruiny, jindy nevhodně upravené pro polepšovny, domovy důchodců a jiné ústavy. Nejvíc je zrajtovali vojáci a jezeďáci.

Po opravě a zprovoznění historického objektu vyroste v těsném sousedství novostavba dvoupodlažního hotelu. foto: Yan Renelt, MAFRA

MACHALICKÁ: Místo pandy luskoun

Drtivá část restituentů neměla peníze na opravy, a tak majetky prodávala, stejně tak se objektů ze stejných důvodů zbavovala města a organizace a nezřídka padly do rukou podvodníků, kteří pak nehnuli prstem; jeden podobný případ za všechny – Palác Svět v Libni. Je mnoho příkladů zničených památek, které do listopadu 1989 fungovaly jako rekreační objekty ROH, armády, podniků. Třeba zámek Jemčina po čtyřiceti letech opustila armáda a pak jen léta chátral.

Svého času se takové památky snažil nabízet v televizním pořadu Ondřej Havelka, a když jsem se pídila, jak jím nabízené kusy dopadly, překvapivě velká část nakonec získala majitele, kteří je opravili. Třeba Nemilkov v západních Čechách nebo úplně odjinud a bez televize zámek Čelina u Mokrska a o kousek dál renesanční tvrz v Křepenicích, kde JZD skladovalo zrní. Dobrých konců není až tak málo a to je dobře.

Barrandovské terasy

Další velká skupina zničených skvostů jsou ale technické památky, případně architektura 19. a 20. století. Tady se bourá nemilosrdně a ještě si kvůli tomu odborná veřejnost vjíždí do vlasů. V čudu jsou brutalistní budovy Transgasu a hotelu Praha, telefonní ústředna v Dejvicích, vysočanské fabriky, továrna v Hlupočepích z konce 19. století, která se držela až do roku 2013, kdy padlo rozhodnutí o výstavbě nezajímavých vil a domů prakticky na hranici přírodní rezervace. Tenhle developerský vpád byl skandální a zvrátit se ho nepodařilo. Léta padá památkově chráněný zlíchovský lihovar, tam ovšem má vzniknout bytový komplex a varna prý zůstane. Jestli to s ní ale dopadne jako s Ringhofferovou vilou na Smíchově uprostřed výjezdů z tunelů, tak ať ji raději zbourají. A to je jen Praha, na severu republiky jsou řady cenných industriálních staveb v tristním stavu a nejspíš půjde většina z nich k zemi.

Dnes prostě rozhodují developeři a jejich peníze. A přístup památkářů je někdy zvláštní. Když sochař Marian Karel vytvořil skleněnou krychli na kovovou konstrukci v Sovových mlýnech, která oživila jejich eklektickou architekturu, strhli památkáři povyk, že bude porušeno malostranské panorama, ba i celé Prahy.

Majitel chce Barrandovské terasy s hotelem otevřít za tři roky

Právě probíhající dostavba barrandovských teras kupodivu protesty a kritiku nevyvolává. To, co právě vyrůstá napravo od jejich historické budovy, je nehezké monstrum, které zásadně mění pohled na tuto část Prahy a k lehké funkcionalistické stavbě je jak pěst na oko. Celá dostavba je předimenzovaná a definitivně zrušila zbytky genia loci této lokality. Již dříve se na něm podepsal dopravní ruch Strakonické a Barrandovského mostu, ale tohle je konečná. Snad ještě apartmánový dům ve tvaru vlnovky v místech Trilobit baru by šlo akceptovat, ale i tak je to obrovská hmota. Barrandovské terasy byly půvabné vzdušností a originálním řešením, teď jejich vyhlídková věž stojí jako maják v přívalech banality. Sleduje-li rekonstrukce hlavně generování dalšího zisku, zachování památky není primární, ta je jen přívažek, který nejde zbourat. Nové barrandovské terasy s tím, co tu kdysi stálo, nemají nic společného, změnily se v podivného bastarda.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...