Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Fellini a Svoboda. Chceš muzeum slavného předka? Postarej se, rodinko

Josef Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Svoboda | foto: Reprofoto

Praha Před sto lety, v roce 1920, se narodili dva mágové – jeden svou fantazii dal do služeb filmu a stal se slavným filmovým režisérem. A ten druhý s neztenčenou imaginací převratným způsobem spojil umění a technologii a svými geniálními vynálezy posunul divadlo k multimediálním formám.

Ten první je Federico Fellini, ten druhý český scénograf Josef Svoboda. Jistěže Fellini je světovější, ale i Svoboda si od dob, kdy okouzlil svět Laternou magikou, získal slávu a divadelníci po celé Evropě se hlásí k jeho odkazu. Skutečně zásadně reformoval pojetí scény, zejména pak světla v jevištním díle, a to, co nám dnes připadá samozřejmé, jsou všechno Svobodovy vynálezy. 

České divadlo nesmírně proslavil, jeho jméno a jméno Otomara Krejči má v Evropě ještě stále svůj zvuk. A to, že adept o studium DAMU při přijímacích zkouškách na dotaz „Svoboda“ napíše „český prezident“, je ostuda nás všech. My totiž neumíme odkaz svých slavných fruktifikovat, my totiž hlavně řešíme, jak moc si zadali s režimem, případně kolik si museli „venku“ nadělat peněz.

Že by třeba v Čáslavi bylo muzeum Josefa Svobody, jež by mohlo být vizuální atrakcí, po čemž dnešek tak prahne, zní jako dobrá fantasmagorie, vždyť přece nejsou peníze – a teď v koronavirové krizi tuplem, že? Chceš muzeum slavného předka? Postarej se, rodinko. Takhle vydupala ze země Muzeum Karla Zemana jeho agilní dcera, bez jejího přínosu a organizačních schopností by sotva vzniklo.

A co Fellini? Právě teď jeho rodné Rimini navzdory nedobrému stavu italských financí spustilo přeměnu riminského Castel Sismondo z 15. století na muzeum Federica Felliniho, jež se propojí s dosavadním muzeem v Palazzo Valloni. Akci s rozpočtem dvanáct milionů eur financuje italské ministerstvo kultury v rámci tzv. velkých kulturních projektů. Použitá bude nejmodernější technologie: audiovizuální instalace umožní návštěvníkům doslova se procházet Felliniho filmy od Sladkého života až třeba po Amarcord. 

Místnosti budou instalované dle filmů či témat a k vidění budou i kostýmy z jeho snímků, třeba úchvatná módní církevní přehlídka z Romy. Počítá se s interaktivními multimediálními archivy dokumentů a fotografií, s knihovnou, studovnou a v Palazzo Valloni vznikne kino identické se starým bijákem Fulgor, kde se mají nepřetržitě promítat Felliniho filmy.

Pro Rimini je projekt prioritní – a my si můžeme povzdychnout, že takové řešení, jak přilákat lidi, má smysl, ne monstrózní stezky v mracích a podobné koniny, které ještě devastují přírodu.

Když si pročítám, jak bude riminské muzeum vypadat, říkám si, že právě tvorba Josefa Svobody je pro multimediální instalaci jako stvořená. Laterna magika, jeho jedinečný světelný design, jednoduché, a přitom působivé výtvarné gesto by tak znovu ožily a my bychom zase jednou mohli ukázat světu, že máme být na co pyšní. Ale halt nejsou peníze...

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...