Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Jak je snadné Prokopské údolí zastavět

Cesta Prokopským a Dalejským údolím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta Prokopským a Dalejským údolím. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

PRAHA Staré Hlubočepy a Prokopské údolí patří k nejhezčím místům Prahy, která si uchovávají svou romantiku, část také spadá pod ochrannou přírodní rezervaci. Přesto developeři toto místo ničí již od 90. let.

První zásek byla secesní vila kousek od buštěhradského viaduktu, která se proměnila v obludné monstrum, následovaly dva další viladomy natlačené na hmotu zmíněného mostu. Nad takovým urbanismem zůstává rozum stát. A také nad tím, kdo to povolil.

Po marném boji proti zbourání bývalé fabriky Technoplyn a výstavbě nevzhledných procovských vil již přímo v přírodní rezervaci se teď Hlubočepští pokoušejí znovu zvrátit osud.

Jde o poslední nezastavěné místo při vstupu do Prokopského údolí. Plácek s dětským hřištěm je oblíbenou zastávkou a má svou sociální hodnotu. Jeho budoucnost je ale krajně nejistá, a tak dnes příliš lákavě nepůsobí. Je to proto, že jeho vlastník – developerská společnost JRD – má pro tuto lokalitu stavební povolení na dva naddimenzované obytné domy s podzemními garážemi – vizualizace působí děsivě.

Realizace těchto staveb v blízkosti přírodní rezervace znamená další likvidaci zeleně ve městě a vrcholně necitlivý zásah do života této části Prahy 5. Radnice „pětky“ se vůbec k Hlubočepům dlouhodobě chová jak k dobytému území a nebere v potaz zájmy jejich obyvatel a Pražanů.

Červený lom si oblíbil i Jaroslav Foglar.
Cesta Prokopským a Dalejským údolím.

Jak se vůbec všechny tyto parcely za směšné částky dostaly z obecního majetku do soukromého a jak rychle se pak noví majitelé s vazbami na MČ Praha 5 postarali, aby se na nich dalo stavět, a prodali je zase dál, je dost smutná historie. Radnice slibovala, že plácek s developerem vymění, protože výstavba na něm je skutečně šílený plán. Jenže developer už obytný soubor inzeruje a v září hodlá začít stavět. Poslední, spíše zoufalý pokus je tedy petice občanů apelující na radnici Prahy 5, aby situaci urychleně změnila. Lze ji podepsat na www. prokopovo.cz.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!