Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Jak je snadné Prokopské údolí zastavět

Názory

  14:54
PRAHA - Staré Hlubočepy a Prokopské údolí patří k nejhezčím místům Prahy, která si uchovávají svou romantiku, část také spadá pod ochrannou přírodní rezervaci. Přesto developeři toto místo ničí již od 90. let.

Cesta Prokopským a Dalejským údolím. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

První zásek byla secesní vila kousek od buštěhradského viaduktu, která se proměnila v obludné monstrum, následovaly dva další viladomy natlačené na hmotu zmíněného mostu. Nad takovým urbanismem zůstává rozum stát. A také nad tím, kdo to povolil.

Po marném boji proti zbourání bývalé fabriky Technoplyn a výstavbě nevzhledných procovských vil již přímo v přírodní rezervaci se teď Hlubočepští pokoušejí znovu zvrátit osud.

Jde o poslední nezastavěné místo při vstupu do Prokopského údolí. Plácek s dětským hřištěm je oblíbenou zastávkou a má svou sociální hodnotu. Jeho budoucnost je ale krajně nejistá, a tak dnes příliš lákavě nepůsobí. Je to proto, že jeho vlastník – developerská společnost JRD – má pro tuto lokalitu stavební povolení na dva naddimenzované obytné domy s podzemními garážemi – vizualizace působí děsivě.

Realizace těchto staveb v blízkosti přírodní rezervace znamená další likvidaci zeleně ve městě a vrcholně necitlivý zásah do života této části Prahy 5. Radnice „pětky“ se vůbec k Hlubočepům dlouhodobě chová jak k dobytému území a nebere v potaz zájmy jejich obyvatel a Pražanů.

Červený lom si oblíbil i Jaroslav Foglar.
Cesta Prokopským a Dalejským údolím.

Jak se vůbec všechny tyto parcely za směšné částky dostaly z obecního majetku do soukromého a jak rychle se pak noví majitelé s vazbami na MČ Praha 5 postarali, aby se na nich dalo stavět, a prodali je zase dál, je dost smutná historie. Radnice slibovala, že plácek s developerem vymění, protože výstavba na něm je skutečně šílený plán. Jenže developer už obytný soubor inzeruje a v září hodlá začít stavět. Poslední, spíše zoufalý pokus je tedy petice občanů apelující na radnici Prahy 5, aby situaci urychleně změnila. Lze ji podepsat na www. prokopovo.cz.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!