16. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Některé kojící matky se chovají jako fanatičky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Instagram

Za normálních okolností znamená kojení dítěte krmení potomka. Není na tom pochopitelně nic obskurního ani pohoršlivého. Miminko, které se narodilo nebo je mu pár měsíců, se musí kojit v krátkých pravidelných intervalech a jeho matka se kvůli tomu nezavře doma.

Neumím si představit, že by to mohlo někoho popudit. Ono ale vždycky jde o empatii k druhým, protože jak známo, moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.

bezpečnostní agenti se mnohdy chovají neurvale a v posledním případě, který rozvířil diskusi o kojení na veřejnosti, tomu jistě nebylo jinak. Ovšem sdružení s názvy Laktační liga a Kojící guerilla, které i hned nastoupily jako pomstychtivé fúrie, ve mně vzbuzují nelibé pocity. Zavánějí fanatismem, v lepším případě přepjatou demonstrací mateřství.

Jedna z aktivistek, sedminásobná matka, se dala slyšet v tom smyslu, že ten, komu není pohled na obnažený prs nalitý mlékem příjemný, má problém sám se sebou a měl by se zamyslet. Stydět se nesmí, protože by byl zpátečník, prý je to stejné, jako kdyby přišel do restaurace a dělalo se mu špatně z toho, že tam lidé jedí. U těchto hlasatelek jednoduchých pravd vždycky fascinuje, jak vědí, co ti druzí smí dělat, ba dokonce co si smí anesmí myslet.

Kojení je poměrně intimní záležitost mezi matkou a dítětem, rozumné ženy svá robátka nestrkají před sebou jako rukojmí v rámci svatého boje za práva matek. Když kojí na veřejnosti, v zájmu sebe a svého mimina jdou tam, kde je nebude nikdo rušit. Ale i tak mě napadá, že je to celé komická tahanice, která je všem ukradená, ostatně demonstračního kojení v bance se zúčastnilo pouze šest matek. Nakonec zaplaťpánbu za tyhle starosti...

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!