Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: U Ztohoven o umění nejde, podstatná je šaškárna

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském... | foto: Ztohoven

PRAHA Tak se to skupině Ztohoven zase povedlo: aby ne, vždyť je to tak snadné, hodit médiím přesně to, po čem pasou. Namixovat jim účelně sestavenou dávku povrchnosti, bezobsažné provokace, jen s jediným úmyslem – dostat se do popředí zájmu novin, časopisů a televizí. Když už figurují i v hlavních zprávách na veřejnoprávní televizi, je to přece potvrzení, o jak zásadní umělecký čin jde.

Když před časem zavěsili místo prezidentské standarty velké rudé trenýrky jako výraz buranství českého prezidenta, mělo to jako jednorázová akce aspoň humor a vyžadovalo to i dobrou fyzičku.

Příjemná recese, ale i její důvody brzo vyběhly jako olej na vodě. Jen se třásli, aby mohli dávat rozhovory, a v nich pak komicky zdůrazňovali, že jsou v přísném utajení. Prostě tajemné bratrstvo, jehož činnost určuje hluboká filozofie, jen zapomněli pokaždé dodat, jaká.

Jak se dalo čekat, prezidentská standarta při výměně za trenýrky chlapcům neulítla, jak tvrdili, ale pečlivě si ji uschovali pro další úchvatnou akci – rozstříhají ji a ústřižky rozešlou vybraným jedincům. No a co? Jakou výpověď, myšlenkový přesah přináší tento akt destrukce?

Ideologické vysvětlení tohoto světoborného aktu je snůškou popletených nesmyslů porůznu polapaných, nejhezčí ovšem je, že rozstříháním a rozesíláním kousků prezidentské standarty ji prý vracejí daňovým poplatníkům. Ale kdo o to stojí, že?

Nosná myšlenka, mohli by třeba urvat kolo Sobotkovy vládní limuzíny a jeho kousky rovněž distribuovat a vracet tak lidu. Zničením standarty ale hlavně chtějí rozdráždit domácí měšťáky a dnešní hurávlastence, což je přece také tak laciné a snadné. A konečně se konjunkturálně vezou na odporu intelektuálů a umělců vůči prezidentovi, jehož způsoby a názory jsou vesměs příšerné.

Právě proto se mnozí z těchto vrstev kolem Ztohoven podpůrně rojí, aniž by o jejich aktivitách hlouběji zapřemýšleli. Vydávat takovou činnost za umělecký program je jistě možné, ale ještě to neznamená, že tomu tak opravdu je. Teď jdou na soud v očekávání, že budou martyrové a budou moc hlásat, že nežijí ve svobodě. To by teprve koukali na tu nesvobodu, kdyby na střechu Pražského hradu vlezli za Husáka. Zaplatit ušití nové standarty by myslím bylo tak akorát, všechno ostatní jen podpoří představu o výjimečném činu.

Ztohoven to mají tak jednoduché i proto, že média se chytají každého poprasku bez ohledu na to, jestli vedle schopnosti udělat humbuk má ještě vůbec nějakou uměleckou hodnotu. To není to důležité, podstatná je šaškárna. Pojmenovat věci pravými jmény je zbytečné a tohle směšování hodnotových kritérií vytváří téměř virtuální realitu, nevědomou jízdu na obludě.

Svůj díl viny má celá domácí výtvarná obec, najmě výtvarná kritika, či spíše to, co z ní zbylo. Kontinuální kritické práci se u nás věnuje minimum lidí, z kunsthistoriků jsou kurátoři, kteří také publikují, ale jaksi i z etických důvodů se vyhýbají kritické reflexi. Tento stav je letitý a v žádném jiném uměleckém oboru u nás není situace tak špatná – jejím odrazem byla už likvidace stálých výtvarných redaktorů v některých denících v závěru 90. let.

Jenže za patnáct let se situace diametrálně změnila, současné výtvarné umění není nic okrajového, máme desítky mladých talentovaných umělců, absolventů domácích prestižních škol, mnozí dokázali skutečně prorazit v zahraničí. Mladí výtvarnem žijí, je to i jejich životní styl, vznikají živé, kreativní projekty usilující o hlubší smysl, o odraz reality v metaforickém vyjádření. A i tak jsou hravé a vtipné.

Kauza rudých trenek u soudu: Neuznávám vás, je to divadlo, řekl člen Ztohoven.
Soud se skupinou Ztohoven.

Ovšem tuto kvalitu skutečnou kvalitu prosadit jde ztuha, a třeba v televizi se v tomto směru odehrávají úplně zhůvěřilosti, které ale bohužel ovlivňují většinový vkus. Jako například když v té veřejnoprávní a to ještě v nejsledovanější talk show dostane obrovský prostor diletant, který by se se svými obrazy maximálně mohl uplatnit na pouti. Ráda věřím, že svá díla prodává, být synem popového zpěváka, to přece už rovnou zajišťuje výtvarnou hodnotu.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....