Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Peroutku dehonestují hradní podržtaškové. Zeman se prezentuje jako ješita

Názory

  15:21
PRAHA - Neskutečná trapnost se Zemanovým urážením Ferdinanda Peroutky dospěla do další fáze za přihlížení celého národa. A co hůř, na dehonestaci Ferdinanda Peroutky se beztrestně mohou podílet Zemanovi podržtaškové, lidé, kteří nikdy v životě nebyli vystaveni žádnému tlaku, žádným represím, jen se uměli natlačit do výhodných pozic.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. foto: MAFRA

A dnes se veřejně otírají o člověka, kterému profesně ani morálně nesahají ani po kotníky.

Miloš Zeman také zrovna nepatří k hrdinům této země a za minulého režimu proplouval stejně jako většina národa splavně a bez viditelných ztrát – v těch svých socialistických ústavech.

Přesto má tu nebetyčnou drzost a člověka, kterého nacisté na celou válku zavřeli do koncentráku, označí za jejich sympatizanta. Dohromady už ani neví, kde mu ten nesmysl v mozku uvázl, ale hlásat ho bude.

Jeho nehorázné výroky jsou ale také urážkou duchovního klimatu první republiky a zpochybněním lidí s Peroutkou spojených – Masarykem počínaje a Čapkem konče. Přesto tahle trapná fraška bude pokračovat do nekonečna a nenajde se žádná autorita, která by ji zastavila.

Nesmyslná obvinění soud naopak posvětil a rozvedl do dalších absurdit.

A nebyl by to Miloš Zeman, kdyby nevyráběl další frašky a trapasy. Naposledy když při úmrtí Věry Čáslavské ze sebe vysoukal nemastnou neslanou kondolenční větu, podle níž to vypadalo, že zemřela jakási známá sportovkyně.

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky, který měl podle Zemana napsat článek s...
„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou...

Věra Čáslavská byla jedna z nejstatečnějších žen 20 .století, skutečná národní hrdinka, jejíž odvážné postoje nejenom v roce 1968 měly velkou váhu. To, že se nikdy nepokořila, mělo symbolickou sílu srovnatelnou s Palachovým činem.

Jestliže hlava státu takové činy bagatelizuje, ba záměrně ignoruje, vystavuje si sama sobě vizitku – své ješitnosti a nadutosti. Nemusí být každý hrdinou, ale urážet ty, kdo jimi prokazatelně byli, je hodně zvláštní způsob komunikace s národem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!