Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Peroutku dehonestují hradní podržtaškové. Zeman se prezentuje jako ješita

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | foto: MAFRA

PRAHA Neskutečná trapnost se Zemanovým urážením Ferdinanda Peroutky dospěla do další fáze za přihlížení celého národa. A co hůř, na dehonestaci Ferdinanda Peroutky se beztrestně mohou podílet Zemanovi podržtaškové, lidé, kteří nikdy v životě nebyli vystaveni žádnému tlaku, žádným represím, jen se uměli natlačit do výhodných pozic.

A dnes se veřejně otírají o člověka, kterému profesně ani morálně nesahají ani po kotníky.

Miloš Zeman také zrovna nepatří k hrdinům této země a za minulého režimu proplouval stejně jako většina národa splavně a bez viditelných ztrát – v těch svých socialistických ústavech.

Přesto má tu nebetyčnou drzost a člověka, kterého nacisté na celou válku zavřeli do koncentráku, označí za jejich sympatizanta. Dohromady už ani neví, kde mu ten nesmysl v mozku uvázl, ale hlásat ho bude.

Jeho nehorázné výroky jsou ale také urážkou duchovního klimatu první republiky a zpochybněním lidí s Peroutkou spojených – Masarykem počínaje a Čapkem konče. Přesto tahle trapná fraška bude pokračovat do nekonečna a nenajde se žádná autorita, která by ji zastavila.

Nesmyslná obvinění soud naopak posvětil a rozvedl do dalších absurdit.

A nebyl by to Miloš Zeman, kdyby nevyráběl další frašky a trapasy. Naposledy když při úmrtí Věry Čáslavské ze sebe vysoukal nemastnou neslanou kondolenční větu, podle níž to vypadalo, že zemřela jakási známá sportovkyně.

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky, který měl podle Zemana napsat článek s...
„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou...

Věra Čáslavská byla jedna z nejstatečnějších žen 20 .století, skutečná národní hrdinka, jejíž odvážné postoje nejenom v roce 1968 měly velkou váhu. To, že se nikdy nepokořila, mělo symbolickou sílu srovnatelnou s Palachovým činem.

Jestliže hlava státu takové činy bagatelizuje, ba záměrně ignoruje, vystavuje si sama sobě vizitku – své ješitnosti a nadutosti. Nemusí být každý hrdinou, ale urážet ty, kdo jimi prokazatelně byli, je hodně zvláštní způsob komunikace s národem.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....