Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Rozhovor Krause s herečkou Míčovou? Trapnost rostoucí do nebe

Názory

  7:00
PRAHA - Herečka Gabriela Míčová je letošní rekordmankou, kromě Ceny Alfréda Radoka pobrala snad všechna ocenění, která v Česku pro dramatická umění máme. A že jich tedy málo není.

Herec a moderátor Jan Kraus. foto: MAFRA - Pavel Wellner

Samozřejmě že její Romi z Fassbinderovy hry Odpad město smrt, kterou v Komedii režíroval Dušan D. Pařízek, představuje úctyhodný výkon. A pak ještě to, co předvedla na jevišti, se stejnou intenzitou a přesvědčivostí zopakovala v Hřebejkově filmu.

ČTĚTE TAKÉ

Aby bylo jasno, za výše zmíněný výkon byla nominována i v Radocích, ale za rok 2011. Ona totiž Pařízkova inscenace měla premiéru 15. 12. 2011, jenže na to, aby se ceny skutečně dávaly za období, které se vyhlašuje, dbají opravdu jen v Radokových cenách, jinde se už dávno pravidla podle potřeby přizpůsobila nebo se z toho prostě nestřílí.

I mně se tedy – při vší úctě k hereččinu talentu – zdá, že letošní žeň pro Míčovou byla tak trochu součástí tryzny za Divadlo Komedie, která skončila v polovině loňského roku. Také není žádným objevem posledních let, ale herečkou, která už za dob svých studií na DAMU inklinovala k experimentálnímu a autorskému divadlu a vždycky mu sloužila do roztrhání těla. Je skutečně nevšedním hereckým typem, je také nesmírně proměnlivá a dokáže spojit křehkost i agresivitu.

Gabriela Míčová si odnáší cenu za nejlepší ženskou roli ve filmu Odpad město smrt.

Její postavy mají velký emoční náboj a dráždivost, i když jde třeba o vystižení typu nebo stylizaci. Rolí, za které už dávno mohla dostat cenu, je řada, a také se pravidelně v nominacích na výroční cenu divadelní kritiky objevovala.

Nejspíš je ale normální, že když si ji po deseti letech všimly Ceny Thálie i Český lev, je z ní náhle celebrita, píše o ní Blesk a zvou ji ke Krausovi. To, co ale tentokrát předvedl právě s ní, bylo vážně za vrcholem trapností.

Jeho rozhovor se z větší části omezil na to, že s neobyčejnou úporností doloval z Míčové, která cena je jí nejmilejší. Těžko říct, proč to mělo být tak zásadním sdělením. Míčová celkem pochopitelně na takový nesmysl odmítala odpovědět. Nakonec si tedy Kraus odpověděl sám, herečku propustil a mohl nastoupit pomatený krotitel duchů. Vtipného na tom nebylo nic, jen trapnost rostoucí do nebe. Dostávat ceny zkrátka není jen tak, občas se za ně musí i trpět.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!