10. června 2018 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Rozumné řešení. Rektor AMU neodvolal děkana FAMU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Děkan FAMU Zdeněk Holý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan FAMU Zdeněk Holý. | foto: ČTK

PRAHA Posuzovat zvenčí interní spor na akademické půdě je vždycky, jak říkávali naši němčinou prolezlí předci, vošajstlich. Takový pozorovatel má do jisté míry zkreslený pohled a může podlehnout sugestivitě některých názorů. Přesto si myslím, že rektor AMU Jan Hančil udělal dobře, když se rozhodl děkana FAMU Zdeňka Holého neodvolat, jak požadovalo osm z devíti členů akademického senátu.

Podle něj návrh na odvolání obsahuje většinou obecná tvrzení, která nejsou doložena konkrétními přesvědčivými argumenty. V takových situacích je žádoucí zapojit také ratio, neboť odvolání je krajní prostředek a lze se obávat, že by školu jen uvrhl do chaosu a dalších animozit. Neměla by vedení a pravděpodobně by odešli další šéfové kateder a v takové situaci vybírat nového děkana by jistě byla lahůdka. Neexistují ani relevantní právní důvody k Holého odvolání, zjevně se nedopustil žádného kriminálního činu, své povinnosti plní a zájmy školy nepoškozuje.

Na druhé straně z toho, co během této kauzy zaznělo na obou stranách, je zjevné, že situace na této umělecké škole není ideální, střetávají se tam různé vlivy a koncepce i ideologická stanoviska a asi nelze v této souvislosti úplně shodit ze stolu sílící argumenty o upadající úrovni domácího hraného filmu. Možná by stálo za to zamyslet se nad tím, proč těch pár úspěšných režisérů posledních let vzešlo z jiných kateder, než je katedra režie. Legitimní je i otázka, zda mají studenti skutečně ty nejlepší pedagogy. A jestli by třeba nebylo dobré oslovit tvůrce ze zahraničí.

Otazníků je mnoho, ale v této chvíli se rektor Hančil zachoval jako rozumný člověk, který chce vášně utlumit a pokusit se o dialog. Snažil se o to i během doby, kdy se rozhodoval, a jak sám přiznává, nedařilo se mu to. Tak se zřejmě bude muset nadechnout a pokračovat.

  • 3Diskuse


Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky


České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na Lidovky.cz