Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Šéf činohry ND víceméně hlásá, že ustupuje televizi. To není dobrá zpráva

Daniel Špinar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Špinar | foto: Vladimír Novotný - Kiva

Praha Letošní divadelní sezona je v háji a tak jediné, co zbývá, je s nadějí hledět k podzimu. A vymýšlejí se změny, které by ulehčily provoz. S razantním krokem přišel šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar. Z dopisu, který rozeslal šéfům pražských divadel, vyplývá, že činohra od příští sezony bude hrát v blocích.

Je to manévr, který nemá v historii první scény obdoby, a nejenom proto se rušení repertoárového hraní v tomto typu divadla jeví jako riskantní krok. Repertoárové divadlo s pevnou dramaturgií má u nás tradici, je to typ ve střední Evropě, či chcete-li v česko-německém prostoru, etablovaný skoro dvě stě let. Souvisí s osvíceneckými snahami Gottholda Ephraima Lessinga, podle něhož má divadlo být „školou morálního světa“. 

Jeho koncepci divadla jako morálně-politické instituce, která nabízí co nejširší výběr her a pro niž je repertoárový systém optimální, české divadlo převzalo. Seriálové hraní pak dominuje v angloamerických zemích, které vycházejí z jiných tradic, a je také vhodné pro uvádění muzikálů, pro komerční scény.

Těžko si představit, jak hraní v blocích přijme už tak konzervativní divák Národního divadla. Špinar ale tvrdí, že změna zjednoduší provoz, a avizuje hraní v blocích, které nabídnou čtyři až osm představení jednoho titulu a bloky se budou uvádět dvakrát až třikrát za sezonu. 

„Takové rozhodnutí má v sobě nejenom ekonomické, logistické a marketingové výhody, ale především přináší výhody umělecké. Věřím, že divadelní práce bude soustředěnější, pro divadla, filmové a televizní produkce (se kterými hojně spolupracujete) a především pro diváka mnohem přehlednější,“ vysvětluje kolegům. Následují stesky na pražskou divadelní nadprodukci, na přetahování herců v rámci hostování, na jejich přílišné rozkročení. Soubory prý přestávají mít smysl, staly se spíš formálními institucionalizovanými celky a nelze v nich intenzivně pracovat.

Vychází-li Špinar v těchto lamentech ze stavu svého souboru, možná je na místě položit si otázku, zda neselhal on sám. Čím to, že členy první scény, kteří přece jen mají lepší podmínky než v jiných divadlech, nedokáže motivovat a přesvědčit o smyslu divadelní tvorby. O tom, že práce v divadle je hodnota, která převyšuje „chlebařinu“ v seriálech i navzdory tomu, že se stačí párkrát otočit v sebehloupější televizní slátanině a sláva je na světě. 

Doba je těžká, ale takový defétismus není na místě. Vždyť Špinar víceméně hlásá, že ustupuje televizi a filmu, a to není dobrá zpráva. Provozní zjednodušení je též sporné, že by na jednom jevišti ND mohla týden stát jedna dekorace, je zbožné přání. Zajímavé bude sledovat, jak si s blokovým hraním poradí abonentní systém. A hlavně jak to zatřese s návštěvností inscenací, na tenhle systém přece jako první dojedou náročnější tituly, které by měly být pro Národní divadlo základem.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!