15. května 2019 19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Staněk posloužil a nadělal paseku. Nepochopil, v jakém úřadě se ocitl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Ministr kultury Antonín Staněk nadělal paseku a odchází, tak jak bylo předpovězeno. Otázka zní, co tahle šaráda měla znamenat.

Staněk sice není žádný lumen, ale jistě si uměl spočítat, že náhlé odvolání Jiřího Fajta z čela Národní galerie z pofiderních příčin mu přízeň kulturní obce nepřinese.

Třeba ale ani on sám na úřadu nelpí, jelikož si mohl ozkoušet, že ho s jeho rozhledem každý utopí na lžíci. Takže posloužil, cíle bylo dosaženo a všichni si umyli ruce. A jemu za popravu Fajta možná slíbili poklidnější pašalik. Ale moc se na to spoléhat nedá, panská láska po zajících skáče. Kdoví.

Je neuvěřitelné, jaké politikum a jak dlouho už Fajt v čele galerie představuje, vždyť na něj „dojel“ i ministr Riedlbauch. Fajt vyhrál v roce 2010 výběrové řízení, a Riedlbauch se ho zdráhal jmenovat. Tlačilo se na něj ze stejných stran jako nedávno na Staňka.

Riedlbauch poslechl, Fajta nejmenoval. A co se stalo? Poslušný ministr žádnou hezkou trafiku nedostal, a tak jen smutně chodil a svou story vyprávěl.

Staněk ale doplnil galerii ministerských „bizárů“. Jeho výrok, že mu lidé žehnají, jak vyběhl s elitami, by se měl tesat. Vůbec nepochopil, v jakém úřadě se ocitl.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky