Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Tragikomický seznam. V Zemanově výběru laureátů lze těžko hledat smysl

Udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Seznam těch, které k letošnímu 28. říjnu ocenil prezident Zeman, je v podstatě takové tragikomické čtení. Vedle vojáků, kteří položili život ve službě, odbojářů, vědců a lékařů tvoří výběr laureátů z kulturní a umělecké sféry vskutku pozoruhodnou sestavu, které vévodí komunistický básník. V jeho záři bledne i hvězda Michala Davida.

Ocenění Karla Sýse znamená i selhání parlamentu, který návrh komunistů schválil. Sýsův životopis je věčná story oportunisty, který počátkem normalizace, kdy z literatury zmizela řada skutečných spisovatelů, nasál svou šanci. Jeho tvorba byla vždy ideologická a ve službách strany. Vydával své pochybné sbírky a také jako ochotný mouřenín byl vždy po ruce, když bylo třeba špinit ideové odpůrce režimu, kteří nemohli publikovat ani řádku. Samozřejmě, že byl funkcionářem KSČ, milicionářem a prominentem, který se vyvaloval na Dobříši a jezdil do zahraničí.

Poskok režimu byl pak změnou poměrů zaskočen a listopad roku 1989 považoval za zločin a tragédii, a také v tomto duchu básnil. Aby ne, privilegia, která mu zaručovala rodná partaj, byla tatam. Cena pro Sýse, to je skutečný výsměch a urážka desítek literátů, kterým za Husáka (ten Sýse též ocenil) zbyl jen samizdat nebo exil.

Ze slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále. Zleva hudebník Michal David...
Radek Štěpánek

Jinak lze jen těžko hledat v Zemanově výběru laureátů z umělecké branže nějaký smysl. Co říct k ceně pro herce Jířího Krampola a Ivana Vyskočila? Krampol byl nesmírně talentovaný a podílel se na skvělé Grossmanově éře v Divadle Na zábradlí, je také výborný dabér, ale od 70. let svůj talent utrácel v lidových estrádách. A za ty především ho Zeman dekoruje, protože lidová zábava je jeho mantra. Ivan Vyskočil natočil několik pěkných bijáků v šedesátých letech, v divadle taky leccos odehrál. Ale jak známo, herců, ba i dobrých, je mnoho. A tak ti, kteří podporují prezidenta, mohou dostat metál. Ale za co asi dostává cenu Ondřej Hejma? Kdo ví, že by za nadstandardní vztahy k Václavu Klausovi?

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...