Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

MACHALICKÁ: Pozorovat zbytečnou zkázu Trunečkova mlýna je hodně smutné

Trunečkův mlýn foto: CC BY-SA 3.0: ŠJů, Wikimedia Commons

Praha - Jednou z nejhezčích a nejdivočejších částí hlavního města je Prokopské a Dalejské údolí, zejména pak partie se starými lomy, které se táhnou od bývalého koupaliště v Klukovicích k Řeporyjím. To je rovnou Foglarova Země nikoho, kde snad i dnes mohou kluci a holky zažít dobrodružství. Ale je to jen pozůstatek někdejší krásy, kterou si milovník starých lomů a technických zařízení mohl užívat ještě v 80. a 90. letech.
  20:00

MACHALICKÁ: Sestřičky o devět let později. Kvalitní tvorba ustupuje stokrát vyvařeným vykopávkám

Něco zbylo, třeba zděný portál vstupu do lomu Na Požárech, kde se těžilo do roku 1959, je to místo zvláštní přitažlivosti a také přírodní památka a není divu, že jej vyštrachali filmaři, tady se třeba točila Vontská bitva v Bočanově seriálu Záhada hlavolamu z roku 1968. Dřív tady stály budovy kanceláří, kompresorovna, železniční remíza, betonová rampa a na dostřel byl secesní areál vápenky firmy Biskup a Kvis z počátku 20. století, který byl opuštěn po roce 1990, později se tu provozoval paintball, takže o stěny se rozprskávaly míčky s barvou, což vypadalo vesele, ale i to už je dávno pryč. Tuto úchvatnou zábavu jsem zde viděla víckrát, všichni ti zastydlí puberťáci to brali hodně vážně a projít kolem nebylo jen tak. 

Z vápenky zbyly jen obvodové zdi a přitom to mohla být nádherná technická památka, která by jistě našla dobré využití. Mohl tu stát i technický skanzen, jako jsou třeba Solvayovy lomy, protože pozůstatků lomové činnosti tu byla spousta – stará napůl dřevěná věžovitá budova u železničního přejezdu, o kus dál portál tunelu do lomu Rokle, kde byly i koleje a další remíza, budova drtiče a kulového mlýna a také mosty přes potok, všechno poctivé železo, které vybízelo, aby bylo odnešeno do sběru. Byl tu božský klid, jen občas tu ložírovali bezdomovci, a tak přičinlivé včelky všechno pomalu demontovali, dnes už tu není skoro nic.

MACHALICKÁ: Sto let zločinecké organizace. Představitelé KSČ byli obyčejní kolaboranti

Z čeho ale srdce bolí nejvíc, je Trunečkův mlýn, necelý kilometr od Řeporyjí. Pozorovat tuto postupnou a zbytečnou zkázu je hodně smutné. I historie mlýna je příznačná pro naše končiny. Nejstarší zmínky o něm spadají do poslední třetiny 18. století a rodina Trunečkova jej vlastnila od počátku 19. století. V letech 1910–1911 byl přestavěný na válcový a vodní kolo nahradila Francisova vodní turbína. Mlynáři tu přežili válku a osudný se jim stal – jak jinak – až komunistický režim, v roce 1951 se mlýn nuceně uzavřel a pak jej využívalo JZD ke šrotování a skladování obilí. Tito skvělí hospodáři se s údržbou nezdržovali, takže když jej pan Truneček po roce 1989 získal v restituci, žádná sláva to nebyla.

Všude se píše, že mlýn postupně zchátral a nestál pak za opravu. To je nesmysl, po pádu komunismu nebyl v dobrém stavu, ale ještě počátkem 90. let to byl kompatní stavební celek se střechami a s unikátním mlýnským složením, které laskavý pan Truneček každému rád ukázal. Starý pán byl ale na restituci sám a bez prostředků, takže nemohl větší opravy provádět. Zemřel bez dědiců a teprve po jeho smrti započala totální zkáza. Stačilo pár let, co šlo, se rozkradlo, pak se propadly střechy a tak dále a nevesele. Hlavně že se pak torzo mlýna, na jehož štítě lze ještě přečíst nápis Trunečkův válcový mlýn, oplotilo. Osud zbytečně zničeného Trunečkova mlýna výmluvně dokládá zájem státu i obcí o technické památky. Na území Prahy mohl stát mlýn s původním zařízením, kterých není mnoho, ale nikdo nehnul ani prstem.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat