Nejnovější dějství boje o moc v Maďarsku se jen zdánlivě paradoxně odehrává v sousedním Rumunsku, kde vrcholí kampaň před nedělním druhým kolem prezidentských voleb. Jejich favoritem je nacionalistický kandidát George Simion. Hlasování je ostře sledované zejména proto, že jde o nový pokus zvolit hlavu státu. Ten původní v prosinci po prvním kole zrušil rumunský ústavní soud kvůli podezření z ovlivňování voleb Ruskem.
Jak známo, strana Tisza maďarského opozičního lídra a europoslance Pétera Magyara nejenže už měsíce šlape Fideszu premiéra Viktora Orbána na paty, ale podle některých průzkumů by volby dokonce měla vyhrát. A tento týden přinesl Magyarovi další, „rumunskou“ přihrávku na smeč. Zdali z toho bude i další bod, se teprve uvidí.
Bitva o čtvrt milionu přeshraničních hlasů
Viktor Orbán a jeho Fidesz zvítězili v roce 2022 ve volbách počtvrté za sebou. Získali přes tři miliony hlasů, zatímco široká koalice jejich odpůrců necelé dva miliony. Součástí toho třímilionového balíku bylo čtvrt milionu hlasů Maďarů ze zahraničí, což bylo 94 procent všech odevzdaných korespondenčních hlasů. Příslušníci početných maďarských menšin v sousedních zemích, kteří si před lety řekli o maďarské občanství, zcela nepřekvapivě ocenili právě politiky, díky nimž se stali majiteli maďarských pasů.
UHRYGabriel Sedlák vás v rubrice Uhry zve nejen do regionů, jež kdysi tvořily Uhersko, které je společným dědictvím zejména Maďarů, Slováků, Němců a Židů, ale i do širšího okolí. A v neposlední řadě se věnuje i uhrům s malým „u“, tedy různým chybám na kráse tamních společností. |
Tentokrát si ale Orbán jejich hlasy nemůže být úplně jistý, jeho nedávná vstřícná slova na adresu favorita voleb rumunské hlavy státu George Simiona mnohé tamní Maďary šokovala. A vzhledem k tomu, že Maďarsko má za rok zažít těsný politický souboj, čtvrt milionu hlasů může být rozhodnujících. Není proto divu, že Péter Magyar zavětřil příležitost a vydal se na jakousi politickou pouť do Oradey, prvního většího města za maďarsko-rumunskými hranicemi.
Podpora porodnosti vládními pobídkami nefunguje. A ukazuje to i Orbánův velkorysý plán z roku 2019 |
V měsíc starém rozhovoru pro týdeník Echo George Simion řekl, že kvůli historii nemá dobré vztahy s Viktorem Orbánem, ale že nemá zájem o hádky s ním. Teď se ukazuje, že ty nejspíš ani nehrozí. Orbán se minulý týden v reakci na Simionova slova o tom, že je tu čas „Evropy národů, křesťanské Evropy“, zavázal k podpoře „obrany křesťanství a suverenity“ v Evropské unii s tím, že v tomto boji musí Maďaři a Rumuni spoléhat jeden na druhého.
Orbánova slova vyvolala vlnu pobouřených reakcí doma i mezi Maďary v Rumunsku. Podle Magyara předseda vlády svými slovy „plivl do tváře našim bratrům a sestrám v zahraničí“, načež lídr opozice oznámil dvanáctidenní pochod, jehož cílem je získat podporu voličů s dvojí státní příslušností.
O tom, že je Simion nejen národně orientovaným politikem, ale přímo protimaďarským, hovoří pak Hunor Kelemen, předseda Demokratického svazu Maďarů v Rumunsku (UDMR), který zastupuje zájmy zhruba milionu Maďarů.
UDMR, která dosud sympatizovala s Orbánem, označila podporu Simiona za „katastrofu“ pro maďarskou komunitu. Simion prý představuje nebezpečí pro její menšinová práva a pro používání jejího jazyka. Strana proto vyzvala k podpoře jeho protikandidáta, bezpartijního liberálního starostu Bukurešti Nicušora Dana. Což zřejmě asi ani nemusela dělat. Při pohledu na volební mapu z prvního kola je zjevné, že v regionech obydlených Maďary Simion výrazně neuspěl.
Jen zdánlivě nízko visící ovoce
Orbán tedy dává přednost politikovi, s nímž ho spojují konzervativní postoje a kritický pohled na dnešní podobu Evropské unie nebo odmítání vojenské pomoci Ukrajině. Objevují se sice hlasy, že maďarský ministerský předseda si svým vystoupením v očích rumunských voličů pod sebou podřezal větev, nebyl by to ale Orbán, kdyby neměl promyšlené své další kroky a obhajobu. Už teď je z Fideszu slyšet slova o tom, že o osud Maďarů v Rumunsku vyjadřují obavy lidé, kteří pro mě nikdy nic neudělali.
Ukrajina a maďarská opozice proti nám vedou očerňující kampaň, prohlásil Orbán![]() |
A ačkoli rozhodování mnoha Maďarů přímo v jejich vlasti může při volbách ovlivňovat nevzkvétající hospodářská situace země a stát prorostlý s Fideszem a jeho přáteli, nemálo Maďarů v sousedních zemích, zejména v Rumunsku, si ve volební místnosti jistě vzpomene, že Orbánova vláda se jim snažila pomáhat nejen morálně, ale i finančně.
Mimo to pak může zafungovat přesvědčení z izraelské politiky, že dohody, které uzavřely pravicové vlády, měly delší život než ty z levicových dílen.
Hlasy rumunských Maďarů tedy nejsou až tak nízko visící ovoce, jak by se na první pohled mohlo Péteru Magyarovi zdát. Určitě jsou ale dostupnější, abychom se vrátili k účinkování maďarských hokejistů na světovém šampionátu, než byť jen jeden bod ze zápasu s českou reprezentací, který je čeká dnes večer.