- „Člověk roste s úkolem,“ řekl při nástupu do role ministra průmyslu poslanec STAN Lukáš Vlček. Je to parafráze rčení, že „každý pěšák nosí v tornistře maršálskou hůl“, ale reálně se z pěšáků maršálové fakt nestávají. Na rozdíl od Jozefa Síkely, který se roky pohyboval ve velkém byznysu a ve špičkách nadnárodních bank, byl Vlček jen patnáct let starostou ani ne pětitisícového Pacova. Takového vlčka (nikoli vlčáka) si armáda právníků a lobbistů jihokorejské firmy KHNP, s níž má nový ministr vybojovat výhodnou smlouvu na dostavbu Dukovan, namaže na chleba, pardon – nakrájí do kimčchi.
- Ani druhý z vládních nováčků STAN, ministr místního rozvoje Petr Kulhánek, není kdovíjaké eso. Byl sice osm let primátorem Karlových Varů a čtyři roky hejtmanem, ale jak říká Cimrman: „Co je to za eso, když se nechá chytit?“ Respektive: co je to za eso, když ve svém kraji jako hejtman prohraje volby 12 % ku 44 % v poměru k vítěznému ANO? Ale chápeme, že na pozici kavky, jíž spadne na hlavu obří průšvih jménem digitalizace stavebního řízení, se fronta nestála. Takový zápis do životopisu je totiž hodně hořký.
- Na levici se nám rodí nový nadějný projekt, Progresivní Česko, který chce najít třetí cestu mezi Fialovou vládou a Babišovou opozicí. Ústřední postava, exministr zahraničí za SOCDEM Tomáš Petříček, mluví jen o iniciativě, další signatář, pirátský trockista Mikuláš Peksa, ale už sní o koalici s potenciálem 20 procent. Přitom Progresivní Česko tu teď už pár let existovalo: jmenovalo se ČSSD a pak se přejmenovalo na SOCDEM, aby setřáslo přežité proletářské kořeny. Strana, jíž dělal Petříček tři roky místopředsedu, hledala třetí cestu, hořela za gender, práva menšin a cyklostezky, spojovala se ve volbách se Zelenými, trpaslíky Budoucnost či Idealisté a aktivisty všeho druhu. A voliči to ocenili: třeba předloni v pražských komunálkách dostala kandidátka s Petříčkovou účastí krásných 2,02 % hlasů. Tak přejeme spoustu podobných úspěchů!
- Když si prezidentský pár nechal loni do státem nově zrekonstruované Lumbeho vily pořídit na náklady eráru i škrabadlo pro kočku Micku za 2 799 Kč, nikdo neřekl ani „popel“. Tak se teď nedivme, že je najednou na stole apanáž pro první dámu za sto tisíc měsíčně.
- Neradi bychom zaváděli rubriku „Ťulpas na konec – a opět z hnutí STAN“, ale po poslanci Martinu Exnerovi to tak prostě i tento týden vyšlo. Trutnovský senátor Starostů Jan Sobotka zásluhy a nároky první dámy Evy Pavlové na stotisícovou rentu vysvětloval slovy: „Já bych to přirovnal ke královně Alžbětě, která svůj život obětovala Anglii.“ Pomiňme hloubku této myšlenky, ale proboha už raději ani slovo o královně: na Hradě by si mohli vzpomenout, jak moc si Alžběta zakládala na erárem placené královské jachtě!