Sobota 9. listopadu 2024, svátek má Bohdan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Škrabadlem pro Micku to začalo, jachtou to skončí

Miroslav Korecký foto: Lidovky.cz

Malostranský zápisník
Proč posíláme do bitvy s korejskými jadernými draky vlčka, a ne vlčáka? Jak Tomáš Petříček nenašel třetí cestu a začal hledat čtvrtou. A co mají - kromě služby v armádě - společného Eva Pavlová a Alžběta II.?
  13:30
  • „Člověk roste s úkolem,“ řekl při nástupu do role ministra průmyslu poslanec STAN Lukáš Vlček. Je to parafráze rčení, že „každý pěšák nosí v tornistře maršálskou hůl“, ale reálně se z pěšáků maršálové fakt nestávají. Na rozdíl od Jozefa Síkely, který se roky pohyboval ve velkém byznysu a ve špičkách nadnárodních bank, byl Vlček jen patnáct let starostou ani ne pětitisícového Pacova. Takového vlčka (nikoli vlčáka) si armáda právníků a lobbistů jihokorejské firmy KHNP, s níž má nový ministr vybojovat výhodnou smlouvu na dostavbu Dukovan, namaže na chleba, pardon – nakrájí do kimčchi.
  • Ani druhý z vládních nováčků STAN, ministr místního rozvoje Petr Kulhánek, není kdovíjaké eso. Byl sice osm let primátorem Karlových Varů a čtyři roky hejtmanem, ale jak říká Cimrman: „Co je to za eso, když se nechá chytit?“ Respektive: co je to za eso, když ve svém kraji jako hejtman prohraje volby 12 % ku 44 % v poměru k vítěznému ANO? Ale chápeme, že na pozici kavky, jíž spadne na hlavu obří průšvih jménem digitalizace stavebního řízení, se fronta nestála. Takový zápis do životopisu je totiž hodně hořký.

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

  • Na levici se nám rodí nový nadějný projekt, Progresivní Česko, který chce najít třetí cestu mezi Fialovou vládou a Babišovou opozicí. Ústřední postava, exministr zahraničí za SOCDEM Tomáš Petříček, mluví jen o iniciativě, další signatář, pirátský trockista Mikuláš Peksa, ale už sní o koalici s potenciálem 20 procent. Přitom Progresivní Česko tu teď už pár let existovalo: jmenovalo se ČSSD a pak se přejmenovalo na SOCDEM, aby setřáslo přežité proletářské kořeny. Strana, jíž dělal Petříček tři roky místopředsedu, hledala třetí cestu, hořela za gender, práva menšin a cyklostezky, spojovala se ve volbách se Zelenými, trpaslíky Budoucnost či Idealisté a aktivisty všeho druhu. A voliči to ocenili: třeba předloni v pražských komunálkách dostala kandidátka s Petříčkovou účastí krásných 2,02 % hlasů. Tak přejeme spoustu podobných úspěchů!
  • Když si prezidentský pár nechal loni do státem nově zrekonstruované Lumbeho vily pořídit na náklady eráru i škrabadlo pro kočku Micku za 2 799 Kč, nikdo neřekl ani „popel“. Tak se teď nedivme, že je najednou na stole apanáž pro první dámu za sto tisíc měsíčně.
  • Neradi bychom zaváděli rubriku „Ťulpas na konec – a opět z hnutí STAN“, ale po poslanci Martinu Exnerovi to tak prostě i tento týden vyšlo. Trutnovský senátor Starostů Jan Sobotka zásluhy a nároky první dámy Evy Pavlové na stotisícovou rentu vysvětloval slovy: „Já bych to přirovnal ke královně Alžbětě, která svůj život obětovala Anglii.“ Pomiňme hloubku této myšlenky, ale proboha už raději ani slovo o královně: na Hradě by si mohli vzpomenout, jak moc si Alžběta zakládala na erárem placené královské jachtě!
 Kč

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!