Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Mám výhrady k článku o Janu Masarykovi

Názory

  19:47
Ad LN-Orientace 15. 3.: Výročí jedné tajemné smrti
K článku Petra Zídka mám vážné výhrady. Píše o Janu Masarykovi s neskrývanou antipatií, ačkoli ho nezažil, jak jsem ho zažila já. Neví, jaký význam měly za německé okupace jeho projevy každý týden v BBC, jak jsme se na ně těšili, jak nám dodávaly svou věcností odvahy.
 Petr Zídek píše, že od roku 1945 prováděl Jan Masaryk bez výhrad prosovětskou politiku a podrážel své západní partnery. Proč tedy zemřel několik dnů po únorovém komunistickém puči r. 1948? Proč by sahal k sebevraždě, kdyby vývoj událostí šel pro něho žádoucím směrem? Radila bych autorovi, aby si přečetl Hovory s Janem Masarykem od V. Fischla (s. 104-106). Probírají v něm různá témata, Viktor Fischl na rozdíl od Petra Zídka J. Masaryka dobře znal  a je tam i stať o posledním rozhovoru dva dny před Masarykovou smrtí.  Vyplývá z ní, že Masaryk byl vývojem situace zdrcen. Je ostatně znám jeho výrok na letišti po návratu z Moskvy – Jel jsem do Moskvy jako svobodný člověk a vrátil jsem se jako Stalinův pacholek. Jednalo se o kategorické odmítnutí Marshallova plánu diktovaného Stalinem.
 V knize se také píše o tom, že Masaryk měl v úmyslu opustit republiku a oženit se s americkou spisovatelkou Marcií Davenportovou, která o tom také napsala. Každý Masarykův krok byl sledován a toto byl jasný důvod k vraždě, diktovaný Moskvou. Ať už byl tedy zavražděn ve svém bytě a vyhozen z okna, nebo se snažil svým vrahům utéci a zřítil se dolů, byla to vražda.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!