Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Manko zákonodárců. Skončí novela zákona o zbraních jako bezzubá alibistická novelka?

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Když na konci ledna sněmovna projednávala novou zbraňovou legislativu s platností od ledna 2026, všichni slibovali urychlené přijetí novely tohoto zákona, která bude reagovat na prosincovou střelbu na pražské filozofické fakultě. Prý se novela měla stihnout tak, aby platila od prvního července.
  5:00

Jenže „se“ nestihla. Hnutí ANO a SPD 31. května vetovala projednávání zákona ve zrychleném čtení, prý kvůli kolizi ústavních práv, mimo jiné též ze strachu před tím, že by policie mohla někomu zabavovat i vzduchovky.

Zbývá pět otázek. Půl roku po masakru na fakultě policie nerozpletla záhadu Telegramu ani půjčku v den střelby

To, co slyšíme z parlamentu, není vůbec povzbudivé, původní myšlenka na povinné psychologické testy se tak nějak vytrácí a množí se argumenty, proč „to nejde“.

Námitky sněmovny, promořené napříč stranami ozbrojenými jedinci, se snaží spíš všechny původní návrhy zmírnit a učinit je bezzubými.

Neznámý příběh z tragédie na fakultě: zraněná studentka vedla obranu proti střelci, zachránila životy spolužáků

Jen bůh a svatý Václav vědí, jak to s novelou zákona o zbraních dopadne, jestli skončí jako bezzubá alibistická novelka, nebo skutečně umožní prověření žadatelů i držitelů zbrojních průkazů.

Jsou-li v hnutí ANO populisté, měli by se řídit tím, co si přejí voliči, a ti si po prosincové tragédii pochopitelně přejí zpřísnění podmínek pro zbraněchtivé jedince. Vládu stačí popohnat, vždyť to už slíbila.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...