30. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KOUTNÍK: Mantinely pro Ratha. Poslanci a soudci komplikují vyšetřování

Podle vyšetřovatelů bral David Rath úplatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle vyšetřovatelů bral David Rath úplatky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vyšetřovatelé kauz kolem dr. Ratha to nemají věru snadné. Jako by nestačil samotný fakt, že bývalý středočeský hejtman je mrštným soupeřem, který celý spis zná lépe a detailněji než advokáti obžalovaných. Hřebíky do cesty policii a státním zástupcům v průběhu případu naházeli politici a soudci. Výsledkem je, že obě větve kauzy Rath se zasekly – jak ta týkající se Ratha a krabice se sedmi miliony korun, tak linka týkající se exhejtmana a několika obviněných firem v čele s Metrostavem.

Právě v této druhé větvi včera žalobci pod vedením Lenky Bradáčové rozhodli, že nebudou podávat stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze. Ten v polovině ledna vrátil případ k došetření. Především s odůvodněním, že případ týkající se manipulace s veřejnými zakázkami Středočeského kraje, v níž uvízlo devět lidí a osm firem, byl vystavěn na údajně nezákonných odposleších. Ty přitom tvoří opěrnou kostru celého vyšetřování Rathovy skupinky. Druhým problémem, se kterým se musejí detektivové potýkat, je nedávná novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob vyjednané v parlamentu na přelomu let 2015 a 2016. Poslanci firmám umožnili, aby se vykroutily z trestní odpovědnosti za protiprávní jednání členů vedení společnosti – a to i v rámci živých případů, tedy i kauzy kolem bývalého hejtmana ČSSD.

Postup Bradáčové, která se proti rozhodnutí krajského soudu neodvolala, je logický. Pokud by žalobci podali stížnost, ztratili by možná až rok času. Námitkou by se totiž zabýval pražský vrchní soud, který, jak známo, prostřednictvím soudce Pavla Zelenky shodil kvůli údajně nezákonným odposlechům už první větev případu Rath. Vyšetřovatelé si tedy raději nestěžovali. Čas využijí k tomu, aby nalezli způsob, jak se k nastraženým překážkám ze strany politiků a soudců postavit, a kauzu opět mohli poslat k projednání soudu.

Tím, kdo na celé věci v současnosti nejvíce vydělal, je sociální demokracie. Do podzimních voleb se nemusí strachovat, že by Rath začal vyprávět, jak byla v dobách minulých jeho strana financována. Bezprostředně po svém propuštění z vazby v roce 2013 totiž naznačoval, že by o nějakém škraloupu v kase ČSSD mohl vědět. Vedle toho začal Rath útočit i na hlavní soupeře sociálních demokratů. Policii se přihlásil o výslech v kauze Čapí hnízdo, na prezidenta Miloše Zemana zase podal stížnost k Ústavnímu soudu – hlava státu se prý zbytečně montuje do jeho případu.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz