Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zvoničku přestěhujeme. Není vidět

Kaplička je zatím pro veřejnost nepřístupná a navíc chátrá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaplička je zatím pro veřejnost nepřístupná a navíc chátrá. | foto: ARCHIV RADNICE

MARŠOV U ÚPICE (Královéhradecký kraj)  Naše obec se 195 obyvateli se nachází v Podkrkonoší. Máme jedinou kulturní památku v majetku a chtěli bychom se i k její údržbě a prezentaci nějak postavit.

Zvonice byla postavena v roce 1753 ve střední části obce a byla tak téměř ideálně umístěna. V roce 1878 však byla zastíněna budovou školy, která je rovněž v majetku obce.

Naši obyvatelé si této jediné památky náležitě považují. Zvoničku máme ve znaku i na vlajce, ale protože jsou kolem soukromé pozemky, není k ní přístup respektive je velmi obtížný. Dokonce není ani pořádně vidět. Dřevěná stavba je navíc v dezolátním stavu, což způsobilo hlavně vybudování přístupové cesty k zemědělským objektům, která je navíc využívána těžkými stroji. Struktura dřevěné budovy je navíc narušena tesaříkem, červotočem, pod podlahou i plísněmi. Oprava je proto nezbytná. Jenže není ji možné učinit na místě.

Jsme ochotni do památky investovat za předpokladu, že se z ní budou moci těšit jak místní občané, tak turisté. Zastupitelé se proto rozhodli, že opravu nejvýznamnější maršovské památky spojí s jejím přesunem. Chtějí, aby se zvonice přestěhovala na důstojné místo, opět se stala dominantním symbolem obce a mohli se k ní vydávat turisté.

Začátkem roku měli obyvatelé obce možnost prezentovat své stanovisko k záměru prostřednictvím dotazníku, který úřad do schránek poslal. Ze 148 obyvatel starších 18 let trvale bydlících v Maršově u Úpice odevzdalo dotazník 123 obyvatel. Pro přemístění je 107 obyvatel, 16 lidí bylo proti. Úřad tak nyní pracuje s podporou více než osmdesáti procent občanů.

Vedení obce potěšilo, jakému zájmu se připravovaná akce mezi veřejností těší. Dotazník totiž vrátila prakticky každá domácnost. Jen sedm rodin se nevyjádřilo, to je u nás naprostý unikát. Aktivita lidí nás docela zaskočila, zároveň ale i potěšila. Jsme rádi, že lidé mají o dění v obci zájem a že je osud naší zvonice zajímá.

Po sérii jednání nakonec obec dostala posvěcení k přestěhování jak od památkářů, tak na veřejném zasedání také od zastupitelů. Náklady by měly být pokryty z rozpočtu obce, obrátíme se ale také na dotační programy, které jsou určeny na obnovu kulturních památek. Náklady na přesun vyšplhají na statisíce, přesná suma nám zatím není známa. Nejdříve začneme tvořit projektovou dokumentaci, k níž patří i získání stavebního povolení.

Vlastní stěhování si ještě vyžádá nějaký čas. Probíhat bude kombinovaným způsobem. Zatímco vrchní část s kopulí bude převezena vcelku, spodek pracovníci rozeberou a znovu složí. Zhruba do výšky jednoho metru musí být navíc trámy kvůli výraznému poškození nahrazeny novými. Pod zvonicí obec zbuduje kamenný sokl, okolí vylepšíme zelení.
Maršovská zvonice historicky sloužila jako ohlašovna požárů. Přestěhována už jednou byla, když na současné místo putovala z protější strany nynější asfaltové komunikace.

Většina veřejnosti nyní podporuje záměr přestěhovat budovu na kopec nad požární nádrží. Měla by být i osvícena a v blízkosti umístíme informační panel. Navíc by se zvonice dostala do přirozeného centra obce, kde se koná řada společenských akcí. Budeme se snažit i o bezbariérový přístup. Tak snad se nám záměr povede.

Jitka Vítková, starostka Maršova u Úpice, nezávislá

Jitka Vítková, starostka Maršova u Úpice, nezávislá

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!