31. května 2012 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Milost tykadlům?

Roman Smetana opouští vězení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana opouští vězení | foto: ČTK

Prezident Klaus mohl řidiči Smetanovi udělit milost, on ji mohl následně odmítnout a mnozí by si byli bývali pomysleli cosi o sociopatovi, který se stará jen o to, aby zdokonalil svou pověst „oběti nelítostného systému“.

Prezident ale milost tykadlovému karikaturistovi neudělil, neshledal pro to důvod. Je to jeho svrchované právo. Vrcholnému představiteli establishmentu musí být tak důkladné bojkotování systému, jaké provádí řidič Smetana, nepochybně protivné a jakýkoli jiný postup by považoval za zradu vlastních zásad, či dokonce populismus.

ČTĚTE VÍCE:

Jenže prezidentská milost je na světě nikoli proto, aby sloužila k masírování prezidentského ega, ale proto, aby pomohla řešit „okolnosti, které se v jednotlivém případě mohou vymykat možnostem řešení, které jsou dány soudům “. To je přesně případ Smetana. Protože právě soudní mašinerie tohoto nonkonformistu „dotlačila“ do situace, kdy mu „za tykadla“ nakonec hrozí až tři roky. Nedostalli Smetana milost, může se pohodlně zatvrdit a s ním i všichni, kteří věří, že systém je špatný a slouží „těm nahoře“.

Prezident nám neříká, že si dotyčný zaslouží trest, říká, že si „jen“ nezaslouží jeho milost. Proč by Václav Klaus měl být v případě jediného řidiče velkorysý a empatický? Nikdy přece takový nebyl, a hlavně nemusí být.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)