5. května 2019 5:00, aktualizováno  11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MATOCHA: Nepřijatelná politizace Ústavního soudu

Ústavní soud. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud. Ilustrační foto. | foto: © IlustraČeská pozice

Praha Ostravský hotel Brioni ve Stodolní ulici odmítl ubytovat Rusy, pokud písemně neodsoudí anexi Krymu. Nešlo přitom o ruského prezidenta nebo poslance Dumy, ale obyčejné turisty ruské národnosti, kteří v tu chvíli měli smůlu, že narazili na aktivistického hoteliéra.

Těžko si představit frapantnější příklad diskriminačního chování. V hotelu ostatně požadavek na odsouzení okupace Krymu Rusy visel na cedeli již v dubnu 2014, odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI).

Provozovatel hotelu Brioni, firma Golden Gastro Service, proto dostal od (ČOI) pokutu za porušení zákazu diskriminace spotřebitele, což potvrdil i Nejvyšší správní soud. Jenže tento verdikt zrušil Ústavní soud, podle kterého nešlo o nepřípustnou diskriminaci, ale přijatelné vyjádření názoru provozovatelů hotelu na mezinárodní politiku! Ústavní soudce Vojtěch Šimíček dokonce jako argument uvedl, že jednání provozovatele hotelu „bylo v souladu s českou zahraniční politikou i politikou mezinárodních organizací.“

Právně zaštítěná diskriminace

Rychle jsem překontroloval datum článku, jestli nešlo jen o Apríl, ať už novináře či ústavních soudců, ale byl vydán posledního, a nikoliv první dubna, takže je zjevně myšlen vážně. Podle Ústavního soudu tedy podnikatelé mohou podle státní příslušnosti klientů rozhodovat, zda je obslouží nebo ne.

Z logického domyšlení tohoto verdiktu pak vyplývá, že Rusům třeba lékárník nemusí prodat paralen a hospodský natočit pivo. A samozřejmě nejen Rusům.

Některé mezinárodní organizace odsuzují Izrael. Podle soudce Vojtěcha Šimíčka by pak bylo v pořádku, aby hotel Brioni odmítal ubytovat občany Izraele, pokud nepodepíší odsouzení izraelské politiky vůči Palestincům?

A politika odmítání přerozdělování migrantů, které prosazuje Brusel a Angela Merkelová, by mohla být legitimním důvodem odmítnutí obsloužení Belgičanů a Němců?

Jak bychom se asi cítili, kdyby v odvetě hoteliéři v Moskvě a Petrohradu neubytovali občany České republiky, pokud písemně neodsoudí českou podporu sankcím proti Rusku?

Přesně ve stejné době, kdy se v České republice pohoršujeme nad Čínou, že kvůli jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba ruší již dohodnuté koncerty českých uměleckých subjektů, které mají v názvu jméno hlavního města, pokud neodsoudí Hřibovo protičínské jednání, posvětí český Ústavní soud podobnou diskriminační praktiku.

Pavel Matocha