Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MATOCHA: Nepřijatelná politizace Ústavního soudu

Názory

  5:00aktualizováno  11:01
Praha - Ostravský hotel Brioni ve Stodolní ulici odmítl ubytovat Rusy, pokud písemně neodsoudí anexi Krymu. Nešlo přitom o ruského prezidenta nebo poslance Dumy, ale obyčejné turisty ruské národnosti, kteří v tu chvíli měli smůlu, že narazili na aktivistického hoteliéra.

Ústavní soud. Ilustrační foto. foto: © IlustraČeská pozice

Těžko si představit frapantnější příklad diskriminačního chování. V hotelu ostatně požadavek na odsouzení okupace Krymu Rusy visel na cedeli již v dubnu 2014, odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI).

Neubytovali Rusy, kteří neodsoudili anexi Krymu. Na stranu hotelu se postavil Ústavní soud

Provozovatel hotelu Brioni, firma Golden Gastro Service, proto dostal od (ČOI) pokutu za porušení zákazu diskriminace spotřebitele, což potvrdil i Nejvyšší správní soud. Jenže tento verdikt zrušil Ústavní soud, podle kterého nešlo o nepřípustnou diskriminaci, ale přijatelné vyjádření názoru provozovatelů hotelu na mezinárodní politiku! Ústavní soudce Vojtěch Šimíček dokonce jako argument uvedl, že jednání provozovatele hotelu „bylo v souladu s českou zahraniční politikou i politikou mezinárodních organizací.“

Právně zaštítěná diskriminace

Rychle jsem překontroloval datum článku, jestli nešlo jen o Apríl, ať už novináře či ústavních soudců, ale byl vydán posledního, a nikoliv první dubna, takže je zjevně myšlen vážně. Podle Ústavního soudu tedy podnikatelé mohou podle státní příslušnosti klientů rozhodovat, zda je obslouží nebo ne.

Z logického domyšlení tohoto verdiktu pak vyplývá, že Rusům třeba lékárník nemusí prodat paralen a hospodský natočit pivo. A samozřejmě nejen Rusům.

Některé mezinárodní organizace odsuzují Izrael. Podle soudce Vojtěcha Šimíčka by pak bylo v pořádku, aby hotel Brioni odmítal ubytovat občany Izraele, pokud nepodepíší odsouzení izraelské politiky vůči Palestincům?

A politika odmítání přerozdělování migrantů, které prosazuje Brusel a Angela Merkelová, by mohla být legitimním důvodem odmítnutí obsloužení Belgičanů a Němců?

Jak bychom se asi cítili, kdyby v odvetě hoteliéři v Moskvě a Petrohradu neubytovali občany České republiky, pokud písemně neodsoudí českou podporu sankcím proti Rusku?

Přesně ve stejné době, kdy se v České republice pohoršujeme nad Čínou, že kvůli jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba ruší již dohodnuté koncerty českých uměleckých subjektů, které mají v názvu jméno hlavního města, pokud neodsoudí Hřibovo protičínské jednání, posvětí český Ústavní soud podobnou diskriminační praktiku.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat